Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska mianuje byłego szefa telewizji publicznej na stanowisko Banku Światowego, Reuters

Polska mianuje byłego szefa telewizji publicznej na stanowisko Banku Światowego, Reuters

© Reutera. Jasek Kurski, nowo mianowany szef Telewizji Polskiej, przemawia do prasy w Warszawie, 8 stycznia 2016 r. REUTERS/Slawomir Kaminski/Ajinja Gazeta

WARSZAWA (Reuters) – Polska wybrała byłego szefa telewizji publicznej na przedstawiciela w radzie dyrektorów wykonawczych Banku Światowego, poinformował w środę Narodowy Bank Polski, decyzja potępiona przez opozycyjnych posłów.

Jacek Korski jest ściśle powiązany z rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość i po raz pierwszy został szefem państwowej TVP w 2016 roku, wprowadzając zmiany w jej relacjach, które zdaniem krytyków uczyniły z niej narzędzie rządowej propagandy.

„W grudniu 2022 r. pan Jacek Kurski objął stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego polsko-szwajcarskiego oddziału Grupy Banku Światowego w Waszyngtonie” – poinformował NBP w komunikacie.

Bank Światowy ma 25 dyrektorów wykonawczych, z których każdy reprezentuje kraj lub grupę krajów i uczestniczy w zarządzaniu bankiem.

Polsko-szwajcarski okręg wyborczy składa się z Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Serbii, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu oraz Polski i Szwajcarii.

Zastępcy dyrektorów wykonawczych działają w imieniu dyrektorów wykonawczych pod ich nieobecność.

Korski zrezygnował z drugiego stanowiska w TVP w 2022 roku, co wywołało w mediach spekulacje, że może objąć stanowisko w rządzie. Lider PiS Jarosław Kasiński powiedział w tym tygodniu, że ma „jakieś pomysły” na Kurskiego, ale ta rozmowa o tym, że zostanie wicepremierem, była jak „medialna anegdota”.

Polscy opozycjoniści skrytykowali powołanie Korskiego do Banku Światowego.

Posłanka opozycji Katarzyna Loebnauer powiedziała: „Najpierw zniszczył telewizję publiczną, robiąc z niej tubę Prawa i Sprawiedliwości, aw nagrodę dostał duże pieniądze w Banku Światowym…”.

Liderzy partii rządzącej odrzucili krytykę TVP, twierdząc, że polski krajobraz medialny jest zniekształcony przez zagraniczne liberalne media.

W komunikacie NBP podał, że Korski jest ekonomistą i absolwentem handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Gdańskim, z dużym doświadczeniem w sektorze publicznym.