Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ma trzykrotnie większą moc słoneczną niż 3,9 gigawata rocznie

WARSZAWA, 2 marca (Reuters) – Według operatora fazowego BSE, moc elektrowni słonecznej w Polsce wzrosła z 1,3 gigawata rok temu do 3,9 gigawata (GW) w styczniu.

Wydajność energii słonecznej w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki hojnym dotacjom rządowym, które zachęcały domy do instalowania paneli słonecznych na dachach, ponieważ kraj oparty na węglu dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Według danych Ministerstwa Klimatu liczba gospodarstw domowych z panelami słonecznymi wzrosła z ponad 450 tys. W grudniu 2020 r. Do 4 tys. W 2015 r.

„To najbardziej dynamiczna technologia energii odnawialnej w Polsce” – powiedział Reuterowi minister klimatu Michael Kurtika, dodając, że rząd będzie nadal wspierał wielkoskalowe elektrownie słoneczne.

Polska, z zainstalowaną mocą 10-16 gigawatów energii słonecznej do 2040 roku, planuje mieć odpowiednio 7-10 gigawatów i 8-11 gigawatów powietrza przybrzeżnego i morskiego.

Kurdika powiedział, że spodziewa się dalszego wzrostu popytu na energię elektryczną w Polsce.

„Potrzebujemy dodatkowych umiejętności, które, jak widzimy, często opierają się na technologii bezemisyjnej” – powiedział.

Rząd od dawna domaga się politycznego wsparcia interesów Polski i węgla, jedynego członka UE, który nie zapewnił neutralności klimatycznej do 2050 r., Kiedy obozowy cel został wyznaczony w 2019 r.

Ale jako presja na redukcję emisji i rosnące koszty spalania węgla, rząd zachęcał do inwestowania w czyste źródła energii. (Pod redakcją Agnieszki Bardesco, Alexandra Hudson)

READ  W Polsce legalna aborcja spadła o 90% po usunięciu przez sąd wyjątku dla wad płodu