Polska ma trzecią najniższą liczbę specjalistów IT w UE, a nowy raport pokazuje, że polskie firmy IT mają trudności z zapełnieniem ponad 40% wakatów.
Według Państwowego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w polskim sektorze IT pracuje około 586 000 osób. Stanowi to 3,5% całkowitej siły roboczej w kraju – tyle samo co w Bułgarii i przed Rumunią i Grecją.
Na drugim końcu skali znajdują się Szwecja (8%), Finlandia (7,4%), Holandia i Luksemburg (po 6,7%).
PIE argumentuje jednak, że chociaż Polska potrzebuje prawie 150 000 specjalistów IT, aby osiągnąć ogólnounijny wskaźnik 4,5%, rzeczywisty niedobór powinien uwzględniać wielkość i strukturę gospodarek krajów oraz ich skalę. Cyfryzacja.
Po zakończeniu PIE oblicza, że udział specjalistów IT w Polsce powinien wynosić 3,65% siły roboczej. Oznacza to, że do osiągnięcia wymaganego poziomu potrzeba dodatkowych 25 000 specjalistów IT.
„Wyniki analizy wskazują, że w Polsce brakuje specjalistów IT, ale jego skala jest relatywnie niewielka” – napisano w raporcie PIE.
Uzupełnienie tego niedoboru może jednak okazać się trudne, ponieważ PIE odkryło, że polskie firmy IT mają trudności z rekrutacją nowych pracowników. Takie firmy mają trudności z zapełnieniem 42% wakatów, co oznacza, że znalezienie odpowiedniego kandydata może zająć ponad sześć miesięcy.
Jedna na pięć polskich firm IT musiała zrezygnować z jakiegoś projektu w wyniku problemów rekrutacyjnych, a 61% doświadczyło opóźnień w dostawie produktów. PIE stwierdził, że firmom trudniej jest zatrudnić doświadczonych specjalistów średniego i wysokiego szczebla.
Zwłaszcza niedawny napływ specjalistów IT ze Wschodu Z Białorusi po proteście 2020I Z Ukrainy po inwazji rosyjskiejPolski sektor IT również nie pozwala na wypełnianie luk – piszą autorzy opracowania.
Według jednego z nich, Krystiana Łukasika, krajowe firmy mają problem z przyciąganiem talentów, ponieważ często przebijają je zagraniczni, wielonarodowi konkurenci, a mimo że Polska ma silny eksport usług IT, lokalne firmy spoza sektora IT nie są bardzo zdigitalizowane.
Autorzy badania wskazują na relatywnie niski poziom kompetencji cyfrowych polskiego społeczeństwa (trzeci najniższy w UE) oraz spadającą liczbę absolwentów kierunków STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jako przyczyny zmniejszenia tego deficytu. okazać się trudne.
A Raport opublikowany w zeszłym roku Witryna rekrutacyjna IT zidentyfikowała podobne problemy. Oblicza, że w Polsce brakuje około 50 000 specjalistów IT, a w następnej dekadzie liczba ta wzrośnie do 100 000.
Główny kredyt fotograficzny: CottonPro Studio / Piksele
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive