Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ma o 70 milionów mniej ludzi z powodu II wojny światowej, oblicza AI

Polska ma o 70 milionów mniej ludzi z powodu II wojny światowej, oblicza AI

Eksperci podnieśli alarm w związku z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, ostrzegając, że może wymknąć się spod kontroli. Po dokonaniu niewygodnych kalkulacji na temat konsekwencji ludobójczej polityki Niemiec w czasie II wojny światowej, rząd w Berlinie musi dołączyć do rosnącego grona tych, którzy chcą poskromić program.

Instytut do Spraw Wojny im. Jana Karskiego powstał w 2021 roku w celu prowadzenia badań naukowych nad stratami wojennymi i ich długofalowymi konsekwencjami dla polskiego rządu i jego obywateli w czasie II wojny światowej (1939-1945). Konflikt.

We wrześniu ubiegłego roku agencja opublikowała obszerny raport o stratach wojennych Polski. Oświadczenie posłużyło jako podstawa roszczeń Polski o reparacje wojenne przeciwko Niemcom, kwestia, która po wojnie pozostała nierozwiązana.

Polska domaga się ponad 1,5 bln USD za straty poniesione podczas konfliktu, który rozpoczął się wspólną niemiecko-sowiecką inwazją na Polskę. Ta liczba może być astronomiczna, ale stojące za nią obliczenia są bardzo proste. Raport podsumowujący można przeczytać tutaj Tutaj.

Naukowcy z instytutu wpadli na świetny pomysł, aby sprawdzić, czy ostatnie postępy w sztucznej inteligencji mogą ułatwić ich delikatną pracę, więc zapytali ChatGPT: Jaka byłaby populacja Polski, gdyby Niemcy (i Sowieci) nie najechali kraju w 1939 roku i poddany prawie sześciu latom brutalnej okupacji i ludobójstwa?

107,2 mln. To prawie 70 milionów mniej niż 37,75 miliona obliczone w Narodowym Spisie Powszechnym z 2021 roku.

Teraz ChatGPT nie jest fałszywy i wie, jak ukryć się za swoim błyszczącym robotem… Doprowadziło to do ostrzeżenia, że ​​różne „współczynniki dzietności”, wzorce migracji i inne wydarzenia historyczne” mogą skutkować inną liczbą w prawdziwym życiu.

READ  Kościół katolicki honoruje polską rodzinę, która udzielała schronienia Żydom

Wśród 11 200 000 osób utraconych przez Polskę byli Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini i inne mniejszości etniczne, które zginęły w wyniku wojny, ale mogły znaleźć się poza granicami Polski.

Ale terytoria na wschodzie, które przed II wojną światową należały do ​​Polski, zamieszkuje około 10 milionów ludzi. Miliony ludzi na całym świecie musiały opuścić Polskę bezpośrednio w wyniku wojny, nie mogły wrócić do domu po tym, jak Polska stała się sowieckim państwem satelickim, zostały powołane do wojska lub uciekły w okresie komunizmu.

Ale jak mówi stare przysłowie „kto ratuje życie, ratuje cały wszechświat” – tak brzmi motto Instytutu Yad Vashem.

Co można powiedzieć o kimś, kto odbiera nawet życie? A może lepsze jest państwo odpowiedzialne za śmierć milionów?

Więc bez względu na to, jak na to spojrzysz, nawet jeśli obliczenia są błędne o kilkanaście milionów ludzi w tym czy innym kierunku, liczba podana przez ChatGPT z pewnością daje do myślenia.

Źródło: