Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska kupuje 32 śmigłowce od włoskiej firmy Leonardo

Polska kupuje 32 śmigłowce od włoskiej firmy Leonardo

WARSZAWA (Reuters) – Polska podpisała kontrakt o wartości 8,25 mld zł (1,83 mld USD) na zakup 32 śmigłowców AW149 od włoskiej grupy obrony Leonardo (LDOF.MI), poinformował w piątek minister obrony Polski.

„Kontrakt… dotyczy 32 śmigłowców AW149, więc w przyszłym roku pojadą dwie eskadry i pierwsze dwa śmigłowce dla polskiej armii” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Śmigłowiec wielozadaniowy zostanie zbudowany przez polską jednostkę Leonardo PZL Świdnik, a kontrakt obejmuje pakiety logistyczne, szkoleniowe i symulacyjne. Zostaną dostarczone w latach 2023-2029, powiedział Leonardo w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W obliczu wojny na Ukrainie Polska modernizuje swoje siły zbrojne i od przyszłego roku chce przeznaczyć na obronność ponad 3% PKB.

W oświadczeniu dodano, że nowe śmigłowce będą realizować zadania m.in. transportu wojsk i wsparcia powietrznego, a ich wyposażenie pozwoli na wykorzystanie ich w ewakuacji rannych, poszukiwaniach i ratownictwie w działaniach bojowych oraz transporcie towarów i zaopatrzenia.

„Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do dalszego wzrostu bezpieczeństwa polskiego narodu i wzmocnienia zdolności przemysłowych, które mają fundamentalne znaczenie dla odporności i suwerenności kraju” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Leonardo, Alessandro Profumo.

(1 dolar = 4,5078 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport Pawła Florkiewicza, Raport dodatkowy Giulii Segreti w Rzymie; Montaż przez Jean Harvey

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Tymczasowy dyrektor generalny pozostaje w fińskim gigancie mięsnym HKScan