Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska kupuje 25 mini-bezzałogowych statków powietrznych Wizjer

Wizjer to system o niskiej emisji hałasu

W ramach kontraktu o wartości 174 mln zł (42,9 mln USD) nowe systemy wyprodukuje narodowa federacja. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2027.

Polskie Ministerstwo Obrony poinformowało 29 grudnia o zakupie 25 zestawów mini-BSP Wizjer na wyposażenie polskiej armii. Kontrakt wyceniany jest na 174 mln zł (42,9 mln USD) w latach 2024-2027.

Bezzałogowce będą produkowane przez Narodową Koalicję z Siłami Zbrojnymi RP i Narodowymi Siłami Powietrznymi w ddzi i Bydgoszczy, a projekty opracowane przez Air Force Technology Company zgodnie z porozumieniami standaryzacyjnymi NATO.

Umowa przewiduje, że każdy z 25 pakietów będzie zawierał cztery stanowiska antenowe z ładunkami elektrooptycznymi EO/IR, naziemną stację kontroli, terminal danych i mały terminal wideo.

Zgodnie z komunikatem prasowym MND, Wizjer jest przeznaczony do użycia w operacjach naziemnych i sił specjalnych w celu wykrywania, rozpoznawania, identyfikowania i identyfikowania współrzędnych celów.

Jest to system o niskiej emisji hałasu o czasie lotu przekraczającym trzy godziny i zasięgu do 35 km. Używając wyrzutni hybrydowej rakiety, Wizjer startuje automatycznie i ląduje ze spadochronem i poduszką powietrzną.

Polska zakupiła sześć nowych małych bezzałogowych statków powietrznych w 2021 r. w ramach umowy zawartej między MND a Asseco Poland o wartości 4,6 mln zł (1,19 mln USD).

READ  Mołdawia kupuje gaz z Polski przy braku gazu