Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska kontynuuje wydatki na obronę, kupuje statki szpiegowskie Saaba

Polska kontynuuje wydatki na obronę, kupuje statki szpiegowskie Saaba

Kotlet A dla Polski Umowa 620 milionów euro (644 miliony dolarów) na wyprodukowanie i dostawę dwóch nowych statków wywiadowczych.

Oczekuje się, że okręty poprawią zdolności wywiadowcze Warszawy w obliczu zwiększonych zagrożeń. Inwazja Rosji na Ukrainę.

Według prezesa Saaba Michaela JohanssonaDowodzona przez Polskę baza morska będzie wyposażona w „wiodące na świecie sensory” i wyrafinowane systemy misji.

„Jesteśmy dumni, że wybraliśmy polskiego Saaba na partnera w systemach okrętowych rozpoznania marynarki wojennej” – powiedział. „Wniesiemy wkład w postaci naszych możliwości, budując zaawansowane platformy, w których mamy wieloletnie doświadczenie”.

Statki będą współprodukować Statek Remondova jest w budowie i ma zostać dostarczony do 2027 roku.

Obecny statek szpiegowski Saaba

Decyzja Polski o pozyskaniu nowych statków szpiegowskich ze Szwecji zapadła po Saabie Zwodował swój nowy statek wywiadowczy HMS Artemis dla szwedzkiej marynarki wojennej.

Ma długość 74 metrów (242,7 stóp) i wyporność do 2200 ton.

Kadłub został zbudowany przez Stocznię Remontową Nauta w Polsce, ale zaawansowane systemy rozpoznania sygnału zainstalowano w Szwecji.

„Nowy statek jest dłuższy, wyższy i szerszy niż jego poprzednik (HMS Orion). Przede wszystkim jednak jest znacznie ulepszony pod każdym względem” – poinformowała firma na początku tego miesiąca.

HMS Artemis przechodzi obecnie próby morskie w południowej Szwecji. Wkrótce zostanie przekazany Szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych i przekazany Marynarce Wojennej.

Koszty obrony wzrosły

Zakup zaawansowanych baz morskich jest częścią stałych wydatków obronnych Polski w celu poprawy jej zdolności wojskowych.

Na początku tego roku kraj europejski Umowa podpisana z Koreą Południową 5,76 miliarda dolarów na zakup czołgów podstawowych.

READ  Ukraina i Polska przygotowują środki, aby zapobiec blokadzie kierowców ciężarówek

Umowa obejmuje 180 czołgów K2 Black Panther i 212 haubic samobieżnych K9A1, które mają zostać dostarczone do 2026 roku.

Warszawa też Bayraktar zamówił drony TB2 Z Turcji po obejrzeniu ich „wysokich osiągnięć” w wojnie na Ukrainie.