Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska „kobieta ze zdjęcia” pochowana w Londynie po zidentyfikowaniu w kampanii internetowej

Polska „kobieta ze zdjęcia” pochowana w Londynie po zidentyfikowaniu w kampanii internetowej

Szczątki kobiety, której zdjęcie z czasów wojny było poszukiwane przez Królewskie Towarzystwo Historyczne w Polsce w celu ustalenia jej tożsamości, zostały pochowane w Londynie.

Życie Marii Bar-Krabowskiej było „zdeterminowane trudną historią Polski i naznaczone dramatem II wojny światowej, która na zawsze zmieniła jej losy” – napisała wiceminister spraw zagranicznych w liście odczytanym na mszy pogrzebowej.

Zdjęcie młodej kobiety w polskim mundurze stało się popularne w marcu zeszłego roku, kiedy zostało opublikowane przez IPN.

„kim jesteś?” – zapytał IPN. „Postanowiliśmy prześledzić historię nieznanej dziewczyny sfotografowanej na angielskiej ulicy 70 lat temu. Chcemy wiedzieć, czy została za granicą, czy wróciła do swojej rozdartej wojną ojczyzny, gdzie na dobre szalał stalinowski terror.

W ciągu dwóch dni dzięki wysiłkom dziennikarzy i badaczy IPN otrzymał odpowiedź. Kobieta na zdjęciu to Maria Bar-Krabowska, sfotografowana przed Pałacem Buckingham w 1943 roku.

Od króla Jerzego VI odebrała słynny Latający Krzyż w imieniu swojego męża Philipa Rexa Barra, którego polscy przodkowie nazywali się Barczyńskimi. W tym czasie został sklasyfikowany jako zaginiony w akcji, ale później potwierdzono, że zginął w akcji nad Holandią.

Ówczesny 20-latek pracował dla Polskiego Czerwonego Krzyża w Edynburgu i to właśnie mundur wzbudził zainteresowanie reporterów i fotografów. Dziennik Polski Wtedy.

Bar-Krabowska wyjaśniła, że ​​pochodzi z polskiego pogranicza wschodniego, urodziła się w Grodnie (obecnie Grodno na Białorusi) i uczęszczała do szkoły w Wilnie (dzisiejsza stolica Litwy Wilno). Jej studia zostały przerwane przez wojnę, a na polskim statku spotkała swojego rannego w wojnie męża. Pobrali się w Glasgow w 1941 roku.

READ  Mateusz Wieteska (Clermont Foot): „We Francji jest więcej radości z gry niż w Polsce”

Duża liczba Polaków – w tym rząd na uchodźstwie – uciekło do Wielkiej Brytanii w czasie wojny, a wielu brało udział w walce o pokonanie nazistowskich Niemiec i wyzwolenie ojczyzny. Podczas Bitwy o Anglię Polacy byli największą narodową grupą lotników spoza Wielkiej Brytanii

„W listopadzie 1942 roku otrzymałam wiadomość, że mój mąż nie wrócił z misji. Nie mogłem w to uwierzyć i nadal nie wierzę” – powiedział Bar-Grabauska Dziennik Polski. „Moja praca pozwala mi zapomnieć o stracie męża, ale wciąż mam nadzieję, że wróci i pozna swoją ojczystą Polskę.”

Maria później wyszła za Stanisława Grabowskiego, odznaczonego żołnierza 10. Pułku Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka, a później odnoszącego sukcesy architekta. Zmarł w 2018 roku w wieku 95 lat w Chichester w południowej Anglii, podał TVN24.

Szczątki Marii Barr-Grabowskiej zostały pochowane w środę w grobie jej drugiego męża na cmentarzu Gunnersbury, gdzie pochowano wielu polskich żołnierzy obu wojen światowych, po nabożeństwie w polskim kościele katolickim św. Andrzeja Popoli z udziałem zastępcy dyrektora IPN Karola Polejowskiego.

W cytowanym już liście wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka hołd złożyła również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

„[Barr-Grabowska] Reprezentant pokolenia, które zawsze na pierwszym miejscu stawiało honor, służbę, pobożność, patriotyzm, miłość ojczyzny i bliźniego, a przede wszystkim wyrażało to poprzez swoje czyny” – pisała Kosiewska.

Dokument IPN, Dziewczyna ze zdjęciaBar-Krabowska i poszukiwania jej życia były pokazywane w Ambasadzie RP w Londynie.

Główne źródło obrazu: Instytut Pamięci Narodowej