Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska JSW nie ma planów przejęć na rynku energii – Prezes

Polska JSW nie ma planów przejęć na rynku energii – Prezes

GDAŃSK, 7 września (Reuters) – Polska spółka górnicza JSW ( JSW.WA ) skoncentruje się na zwiększaniu wydobycia węgla koksowego i nie planuje ekspansji poprzez przejęcia spółek energetycznych, powiedział w czwartek dyrektor generalny Tomas Gutny.

„Nasze działania skupiają się dziś na zwiększeniu wydobycia naszego gatunku węgla, mówimy o węglu koksowym. Jeśli chodzi o rynek energii, nie planujemy żadnych przejęć” – powiedział Goodney podczas telekonferencji.

Komentarze Gutneya, że ​​spółka planuje skoncentrować się na zwiększeniu wydobycia węgla koksowego wykorzystywanego w hutnictwie stali, skłoniły ją do obniżenia prognozy produkcji na 2023 rok o 250 000 ton po pożarze w jednej z kopalń w marcu.

W listopadzie prognozowała produkcję na poziomie 14 mln ton w tym roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy JSW wyprodukowała 6,7 ​​mln ton.

W środę spółka podała, że ​​produkcja węgla koksowego w drugim kwartale wzrosła o 1,4% w stosunku do poprzedniego kwartału do 2,7 mln ton, a przychody ze sprzedaży do odbiorców zewnętrznych spadły do ​​1,87 mld zł (436,74 mln dolarów) z 2,16 mld ton w pierwszym kwartale.

Zysk netto w drugim kwartale spadł o 67% w porównaniu do roku poprzedniego do 780,6 mln zł, podczas gdy zysk podstawowy wyniósł 3,33 mld zł i 5,97 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Członkowie zarządu przypisali ubiegłorocznym wynikom sprzyjające warunki makroekonomiczne, w tym gwałtowny wzrost cen węgla po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Wykorzystaliśmy ten moment i efekty widać w naszych wynikach z 2022 r.” – powiedział Gutney.

(1 dolar = 4,2817 złotego)

Relacja Mateusza Rabiega; Montaż: Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę
READ  Pierwsza hinduska świątynia otwarta pod Krakowem w Polsce