Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska jest winna Rosji miliardy dolarów w związku z naciskiem na wprowadzenie zakazu używania polskich ciężarówek – The Irish Times

Polska jest winna Rosji miliardy dolarów w związku z naciskiem na wprowadzenie zakazu używania polskich ciężarówek – The Irish Times

Czołowy rosyjski polityk wezwał do wprowadzenia zakazu wjazdu polskich ciężarówek na terytorium Rosji i do tego, by Polska zrekompensowała Moskwie finansowo rzekomo sowiecką odbudowę kraju Europy Wschodniej po II wojnie światowej.

W oświadczeniu Wiaczesław Wołodin, przewodniczący niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, powiedział, że Polska powinna zostać ukarana za „zdradę pamięci historycznej” o wyzwoleniu Związku Radzieckiego spod nazistowskich Niemiec. Wrogie działania wobec Moskwy.

W komentarzach, które mogą pogłębić spór z Warszawą, Wołodin powiedział, że Polska jest państwem „dzięki naszemu krajowi” i powiedział, że Warszawa jest winna Rosji 750 miliardów dolarów (693 miliardów euro). II wojna światowa.

Powiedział, że po wojnie Polska powinna również oddać kontrolowane przez siebie terytorium.

Na jego uwagi z Warszawy nie było natychmiastowej reakcji.

Wołodin powiedział, że już w poniedziałek komisja parlamentarna zacznie rozważać wprowadzenie zakazu wjazdu polskich ciężarówek na terytorium Rosji. Powiedział, że takie posunięcie spowodowałoby w Polsce znaczny ból finansowy i utratę miejsc pracy.

Stosunki rosyjsko-polskie uległy dalszemu pogorszeniu od czasu wojny na Ukrainie – którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” – a Warszawa stała się jednym z kluczowych sojuszników Kijowa.

W zeszłym miesiącu Rosja obiecała zdecydowaną odpowiedź na to, co według niej było nielegalnym zajęciem przez Polskę jej szkoły dyplomatycznej w Warszawie, co jest rażącym naruszeniem Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

W marcu 2022 r. Polska zapowiedziała wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych. – Reutera

READ  bne IntelliNews - Wzrost inflacji w Polsce potwierdzony w sierpniu na poziomie 16,1% rok do roku