Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska jest pierwszym krajem w NATO, który kupił tureckie drony

Minister obrony zapowiedział w sobotę, że Polska kupi od Turcji 24 uzbrojone drony i będzie pierwszym członkiem NATO, który kupi tureckie drony z Turcji.

Drony Bayraktar TB2, z których pierwsze zostaną dostarczone w przyszłym roku, zostaną wyposażone w pociski przeciwpancerne. Minister obrony Marius Pachak powiedział, że Polska kupi również pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Boshak powiedział w wywiadzie dla państwowego radia, że ​​samoloty Bayraktar TB2 „sprawdziły się w wojnach”, dodając, że drony były obsługiwane przez firmę wojskową bez dalszych szczegółów.

Umowa, która zostanie zawarta bez propozycji, zostanie podpisana w przyszłym tygodniu podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji.

Władze tureckie, członek NATO, twierdzą, że kraj ten stał się czwartym co do wielkości producentem dronów na świecie, odkąd prezydent Recep Tayyip Erdogan zwiększył krajową produkcję, aby zmniejszyć zależność od zachodniej broni.

Turecki producent technologii obronnych Baykar sprzedał swój bezzałogowy samolot Bayraktar TB2 Azerbejdżanowi, Ukrainie, Katarowi i Libii. Erdogan powiedział w marcu, że Arabia Saudyjska jest również zainteresowana zakupem tureckich dronów.

Kanada zniosła zezwolenia na eksport technologii dronów do Turcji w kwietniu po tym, jak poinformowała, że ​​sprzęt był używany przez siły azerbejdżańskie w walce z Armenią w enklawie Górskiego Karabachu. Części objęte zakazem obejmowały systemy kamer dla uzbrojonych dronów Baker.

READ  Festiwal Filmowy Wairarapa przygotowuje się do zaoferowania tego, co najlepsze w lokalnym kinie