Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska jest jednym z największych eksporterów lodów na świecie

Wojciecha Pacewicza

Według badania ekonomicznego think tanku Polska jest jednym z dziesięciu największych światowych eksporterów lodów.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) podał w sobotę, że udział Polski w światowym eksporcie osiągnął 5 proc., co jest siódmym najwyższym w rankingu.

Ponadto w 2020 roku wartość polskiego eksportu lodów wzrosła o 18 proc. rok do roku. Z danych GUS cytowanych w analizie PIE wynika, że ​​w ubiegłym roku Polska sprzedała ponad 95 tys. ton lodów o wartości 211,7 mln euro.

Jak pokazuje raport PIE, tegoroczny eksport lodów nie tylko utrzymuje tendencję wzrostową, ale rośnie coraz szybciej.

W pierwszych czterech miesiącach 2021 r. wzrost eksportu lodów przekroczył ten z lat poprzednich i osiągnął 44 proc. rok do roku. Analitycy, powołując się na dane GUS, stwierdzili, że wartość sprzedaży lodów za granicę w tym okresie wyniosła 88 mln euro.

Ponadto Polska należy również do czołówki krajów europejskich w produkcji lodów.

„Według Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) nasz kraj jest piątym największym producentem w Unii Europejskiej, a wielkość produkcji sprzedanej w 2019 r. wyniosła 228,7 mln litrów” – dodaje raport.

Największymi beneficjentami polskich lodów są kraje będące największymi producentami w Unii Europejskiej. „Udział eksportu polskich lodów w 2020 roku wyniósł 26 proc. w Niemczech, 13 proc. we Francji i 10 proc. w Wielkiej Brytanii” – podał instytut. Prawie połowa sprzedawanych za granicą lodów trafiła do tych trzech krajów.

Lody „Made in Poland” cieszą się również popularnością wśród konsumentów w odległych krajach, takich jak Kolumbia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gambia, Australia i RPA.

READ  Gazprom powoli zaczyna zwiększać dostawy gazu do Europy