Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska jest gotowa ratować dobra kultury z Ukrainy

Polska jest gotowa ratować dobra kultury z Ukrainy

Władze Polski proponują przyjęcie ruchomych dóbr kultury z Ukrainy w związku z trwającą wojną.

O projekcie mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslav Cellin Radia Polska, donosi Ukrinform.

„Przygotowaliśmy magazyny w bibliotekach i archiwach muzealnych, gotowe na przyjęcie ruchomych zbiorów, jeśli Ukraińcy zdecydują się je ewakuować” – powiedział Sellin.

Zauważył, że obecnie Ukraińcy niechętnie to robią i podejmują duży wysiłek, aby przenosić kosztowności kulturowe do bezpiecznych przystani na Ukrainie.

Czytaj więcej: Armia wandali i rabusiów: Rosjanie celują w kulturę ukraińską tradycja

„Jednak wiadomo, że takich bezpiecznych miejsc na Ukrainie jest mało, bo rosyjskie ataki wymierzone są w całe terytorium Ukrainy” – podkreślił wiceminister.

Zaznaczył, że obrazy artysty Jacka Malczewskiego zostały wywiezione z Galerii Sztuki we Lwowie do Muzeum Narodowego w Poznaniu na przechowanie, gdzie są teraz eksponowane.

Według Cell Polska od początku pełnej okupacji Rosji aktywnie pomaga Ukrainie w ochronie obiektów dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza poprzez przesyłanie materiałów do ochrony pomników, fasad, kościołów, muzeów itp. przed wybuchami i pożarami.

„Pomagamy Ukraińcom sporządzić listę zniszczonych dóbr kultury. Jest wiele miejsc sakralnych, które zostały zniszczone. Po zakończeniu wojny pomożemy Ukraińcom odbudować te obiekty” – podkreślił Cellin.

Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko powiedział niedawno, że w wyniku okupacji rosyjskiej na Ukrainie uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 1200 elementów infrastruktury kulturalnej.

READ  Kamiński mówi, że Polska będzie musiała walczyć o drugie miejsce w grupie C na mundialu