Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska jako pierwszy kraj w NATO kupuje tureckie drony

Polska jako pierwszy kraj w NATO kupuje tureckie drony

WARSZAWA (Reuters) – Polska kupi od Turcji 24 uzbrojone drony, stając się pierwszym członkiem NATO, który kupi drony produkcji tureckiej – poinformował w sobotę polski minister obrony.

Drony Bayraktar TB2, z których pierwszy ma zostać dostarczony w przyszłym roku, zostaną uzbrojone w pociski przeciwpancerne. Minister obrony Marius Blaschak powiedział, że Polska kupi również pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Blaszak powiedział w radiu państwowym, że drony Bayraktar TB2 „sprawdziły się w wojnach”, dodając, że drony dostarczy firma wojskowa, bez podawania dalszych szczegółów.

Umowa, która zostanie zawarta bez zakupu, zostanie podpisana w przyszłym tygodniu podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji.

Władze Turcji, członka NATO, twierdzą, że kraj ten stał się czwartym co do wielkości producentem dronów na świecie, odkąd prezydent Recep Tayyip Erdogan zwiększył krajową produkcję, aby zmniejszyć zależność od zachodniej broni.

Turecki producent technologii obronnych Baykar sprzedał bezzałogowy samolot Bayraktar TB2 Azerbejdżanowi, Ukrainie, Katarowi i Libii. Erdogan powiedział w marcu, że Arabia Saudyjska jest również zainteresowana zakupem tureckich dronów.

Kanada cofnęła zezwolenia na eksport technologii dronów do Turcji w kwietniu, po tym, jak stwierdziła, że ​​sprzęt jest używany przez siły azerbejdżańskie walczące z Armenią w enklawie Górskiego Karabachu. Części objęte zakazem obejmowały systemy kamer dla uzbrojonych dronów Baker.

(Współ-raportowanie Elijaha Bataka w Warszawie i Ali Kucukukman w Stambule; montaż: Helen Popper)

READ  Indie, Indonezja i mocarstwa azjatyckie marzą o roku 2036