Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska, Izrael zacieśniają więzi po otwarciu ambasadora

Polska, Izrael zacieśniają więzi po otwarciu ambasadora

Polska i Izrael zrobiły krok w kierunku normalizacji stosunków dyplomatycznych, powiedział we wtorek prezydent Polski, gdy ambasador Izraela oficjalnie złożył listy uwierzytelniające w Warszawie.

Prezydent Andrej Duda napisał na Twitterze, że on i prezydent Izraela Isaac Herzog „zgodzili się, że nadszedł czas powrotu do normalnych stosunków”.

Powiedział, że „pierwszy krok” został zrobiony, kiedy ambasador Izraela Yaakov Livneh oficjalnie przedstawił swoje listy uwierzytelniające we wtorek.

Izrael oczekuje, że Polska również wyznaczy ambasadora, co Duda powiedział, że ma nadzieję, że nastąpi to „wkrótce”.

Herzog podziękował Dudzie na Twitterze za otrzymanie listów uwierzytelniających od Livne, mówiąc, że jest to „ważny pierwszy krok w rozwoju stosunków izraelsko-polskich” i że spodziewa się wkrótce otrzymać oficjalne dokumenty od polskiego ambasadora.

W prywatnym TVN24 w Polsce Livne zauważyła, że ​​ocieplenie stosunków następuje w czasie wielu wyzwań na całym świecie, w tym niestabilności na Bliskim Wschodzie i wojny Rosji na graniczącej z Polską Ukrainie.

„Wierzymy, że sojusznicy tacy jak Polska i Izrael mogą współpracować, aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom w sektorach bezpieczeństwa i gospodarki” – powiedziała Livne.

„Naród żydowski i naród polski, mamy ogromne bogactwo historycznych więzi, powiązań historycznych i to jest coś, nad czym musimy popracować” – powiedział.

Jedną z kwestii, którą należy pilnie zająć, jest program corocznych edukacyjnych podróży do Polski tysięcy młodych Izraelczyków. Izrael zawiesił wizyty studyjne na temat Holokaustu podczas pandemii i powiedział, że nie zostaną wznowione w tym roku, ponieważ prawicowy rząd Polski próbuje kontrolować program nauczania.

Polska sprzeciwia się obecności uzbrojonych strażników podczas takich wizyt, co stwarza niepotrzebne wrażenie zagrożenia. Warszawa chce, aby goście spotkali się ze swoimi polskimi odpowiednikami, wspólnie omówili wielowiekową historię obu krajów i nawiązali osobiste relacje.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się w ostatnich latach w związku z walkami o polskie prawo, które wybiela działania niektórych Polaków podczas Holokaustu i zakazuje roszczeń o odzyskanie mienia zajętego przez ofiary Holokaustu i ich krewnych.

READ  Santos otrzymał pracę w Polsce w oparciu o sukcesy z Portugalią, mówią FA

Izrael odwołał swojego ambasadora jesienią 2020 r., a polskiemu ambasadorowi w Izraelu polecono zakończyć swoją pracę na początku lata ubiegłego roku.

Relacje poprawiły się po współpracy izraelsko-polskiej w sprawie ukraińskiego kryzysu uchodźczego po inwazji Rosji 24 lutego na Ukrainę.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid, którego zmarły ojciec przeżył Holokaust, podziękował Polsce za pomoc w ratowaniu żydowskich uchodźców z Ukrainy.