Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska informuje, że jest przeciek w ropociągu do Niemiec  Aktualności |  DW

Polska informuje, że jest przeciek w ropociągu do Niemiec Aktualności | DW

Polski operator rurociągów PERN poinformował w środę, że jego automatyczne systemy detekcji wykryły wyciek w rurociągu Przyjaźń, który transportuje ropę z Rosji do Europy.

PERN poinformował, że nadal nie jest jasne, co spowodowało wyciek, który został odkryty we wtorek wieczorem.

Jednak najwyższy urzędnik Polski odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną, Mateusz Berger, powiedział agencji Reuters, że „możemy mówić o przypadkowych uszkodzeniach”.

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej PERN poinformował, że wyciek znajdował się około 70 kilometrów (44 mil) od zachodniego miasta Blok, na głównym szlaku ropy naftowej do Niemiec.

„Przyczyna incydentu jest obecnie nieznana. Pompowanie na dotkniętej linii zostało natychmiast zatrzymane. Linia 2 rurociągu działa normalnie” – powiedział PERN.

Rzecznik czeskiego operatora rurociągów MERO powiedział, że nie wykryto żadnych zmian w przepływach z Czech.

Obawy o bezpieczeństwo energetyczne

Wybuchy spowodowały poważne uszkodzenia rurociągów transportujących rosyjski gaz na Morzu Bałtyckim, budząc obawy, że krytyczna infrastruktura energetyczna może być zagrożona sabotażem w obliczu napięć związanych z inwazją Moskwy na Ukrainę.

Europa może stanąć tej zimy w obliczu poważnego kryzysu energetycznego po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu, co wielu uważa za „uzbrojenie” dostaw energii.

Rurociąg Druszpa transportuje rosyjską ropę do znacznej części Europy Środkowej, w tym do Niemiec, Polski, Białorusi, Węgier, Słowacji, Czech i Austrii.

Jego nazwa oznacza „przyjaźń” w języku rosyjskim.

tj/wmr (Reuters, AFP)

READ  Automation 101: Cztery najczęściej zadawane pytania dotyczące robota kolaboracyjnego