Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Węgry zakazują importu zboża i żywności z Ukrainy

Polska i Węgry zakazują importu zboża i żywności z Ukrainy

WARSZAWA (Reuters) – Polska i Węgry postanowiły zakazać importu zboża i innych artykułów spożywczych z sąsiedniej Ukrainy w celu ochrony krajowego sektora rolnego, poinformowały w sobotę rządy, po tym jak napływ dostaw spowodował spadek cen w całym regionie.

Ukraina wyraziła ubolewanie z powodu polskiej decyzji, mówiąc, że „rozwiązywanie różnych problemów jednostronnymi, radykalnymi środkami nie przyspieszy pozytywnego rozwiązania sytuacji”.

Po zamknięciu przez rosyjską inwazję niektórych portów nad Morzem Czarnym duże ilości ukraińskiego zboża, które jest tańsze niż produkowane w Unii Europejskiej, pozostały w krajach Europy Środkowej z powodu wąskich gardeł logistycznych, uderzając w ceny i sprzedaż lokalnym rolnikom.

W liście do Komisji Europejskiej z zeszłego miesiąca premierzy pięciu krajów Europy Wschodniej stwierdzili, że skala wzrostu cen takich produktów jak zboże, nasiona oleiste, jaja, drób i cukier jest „bezprecedensowa”, a cła na ukraiński import produktów rolnych powinny potencjalnie wzrosnąć. być branym pod uwagę.

Efekt nadpodaży stworzył problem polityczny dla rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość w roku wyborczym, gdy gospodarka pogrążyła się w stagflacji.

„Dzisiaj rząd podjął decyzję w sprawie rozporządzenia zakazującego wwozu i importu do Polski zboża, ale także kilkudziesięciu innych rodzajów żywności (z Ukrainy)” – powiedział podczas zjazdu partii prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dodał, że lista tych towarów, od zbóż po produkty miodowe i wiele rzeczy, zostanie uwzględniona w rozporządzeniu rządowym.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy stwierdziło, że polski zakaz jest sprzeczny z istniejącymi umowami dwustronnymi dotyczącymi eksportu i wezwało do rozmów w celu uregulowania tej kwestii.

„Rozumiemy, że polscy rolnicy są w trudnej sytuacji, ale podkreślamy, że ukraińscy rolnicy znajdują się obecnie w najtrudniejszej sytuacji” – powiedziała w oświadczeniu.

Później w sobotę rząd nacjonalistycznego premiera Węgier Viktora Orbana przyłączył się do zakazu, twierdząc, że status quo wyrządziłby poważne szkody lokalnym rolnikom.

Węgry nie podały szczegółów, kiedy wejdzie w życie zakaz importu zboża i innej żywności, ale poinformowały, że wygaśnie z końcem czerwca.

Kaczyński z Polski powiedział: „Jesteśmy i pozostajemy przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy. Będziemy ją wspierać i wspierać. … Ale obowiązkiem każdego kraju, każdej dobrej władzy i władzy w każdym przypadku jest ochrona interesów swoich obywateli ”.

Kaczyński powiedział, że Polska jest gotowa do rozmów z Ukrainą w sprawie uregulowania kwestii zboża.

Rząd Węgier powiedział, że ma nadzieję na wprowadzenie zmian w przepisach na szczeblu UE, w tym przemyślenie zniesienia ceł importowych na ukraińskie produkty.

(Reportaż Paula Florkiewicza) Montaż autorstwa Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.