Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Węgry sprzeciwiają się minimalnej presji podatkowej przedsiębiorstw w UE

Głównymi celami globalnego minimalnego podatku od osób prawnych są amerykańskie duże firmy technologiczne.

Podjęta we wtorek przez UE próba wprowadzenia uzgodnionego na szczeblu międzynarodowym minimalnego podatku od dużych międzynarodowych korporacji spotkała się ze sprzeciwem Polski i Węgier, zagrażając kluczowemu priorytetowi dla prezydencji francuskiego obozu.

Unia Europejska (UE) stara się przypieczętować umowę z prawie 140 krajami, zmuszając rządy do nałożenia 15-procentowego podatku na największe światowe korporacje.

Podczas sześciomiesięcznej prezydencji Francji, 27-członkowa Unia Europejska chce, aby 1 stycznia 2023 r. była pierwszą jurysdykcją wdrażającą porozumienie brokerskie OECD.

Ale to wymagałoby jednomyślnej zgody czarnych członków i kierowanych przez niewielką grupę polskich krajów, które mają listę różnych wątpliwości co do posuwania się naprzód.

Sprzeciw Polski i Węgier jest postrzegany jako odejście od demokratycznych wartości spotkania w Warszawie i Budapeszcie, podczas gdy relacje między tymi dwoma krajami i ich unijnymi partnerami są napięte.

Globalny podatek minimalny jest częścią porozumienia OECD i powinien być wdrażany jednocześnie z innym kluczowym obszarem lub „filarem pierwszym” w centrum krytyki z obu krajów.

Ta część dotyczy bardziej złożonej umowy, w której firmy są opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski. Jest skierowany do dużych grup technicznych, ale nie został jeszcze w pełni sfinalizowany.

„Polska nie może poprzeć jednostronnego wprowadzenia przez UE jednostronnego podatku minimalnego, co jednocześnie obniża konkurencyjność UE i jednocześnie pozostawia filar” – powiedział wiceambasador RP przy UE Arkadiusz Blusiński na spotkaniu Komisji Europejskiej. ministrowie finansów i podatków.

„W tym celu kładziemy nacisk na naszą propozycję… łączy ona prawnie oba filary” – powiedział.

Węgierski minister finansów Mihali Varga powiedział, że brak zajęcia się pozostałymi filarami zagrozi wpływom politycznym krajów trzecich na skuteczne wdrożenie porozumienia.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire, który kierował wnioskiem, poparł dwutorowe podejście.

Tekst UE zmienia minimalny podatek na „dokładnie takie same warunki”, jak propozycja OECD, więc jest „coś niezrozumiałego” w stwierdzeniu, że nie należy go akceptować, powiedział Le Maire.

Francja liczy na ostateczne porozumienie w sprawie minimalnego podatku na początku marca, zaledwie kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi, w których prezydent Emanuel Macron będzie kluczowym kandydatem.


Francja i Niemcy naciskają na „historyczne porozumienie” w sprawie globalnych stawek podatku od osób prawnych


© 2022 AFP

Cytat: Polska, Węgry sprzeciwiają się minimalnej presji podatkowej przedsiębiorstw w UE (18 stycznia 2022)

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody, z wyjątkiem uzasadnionej manipulacji w celu osobistego studiowania lub badania. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  wiceminister spraw zagranicznych Czech, Austrii, Polski i Francji Malezja