Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Ukraina zwiększą wydobycie węgla, aby przeciwdziałać zimnym miesiącom

Polska i Ukraina zwiększą wydobycie węgla, aby przeciwdziałać zimnym miesiącom

Polska i Ukraina zwiększają w tym roku produkcję węgla energetycznego, najbardziej zanieczyszczającego paliwa kopalnego, przygotowując się w tym roku na chłodniejsze miesiące, gdy Europa zmaga się z kryzysem bezpieczeństwa energetycznego pogłębionym przez wojnę na Ukrainie.

Zużycie węgla energetycznego jako paliwa dla elektrowni będzie musiało spaść, jeśli świat ma osiągnąć cel zerowej emisji netto do połowy stulecia.

Jednak wraz ze spadkiem przepływów rosyjskiego gazu do Europy po inwazji na Ukrainę i późniejszymi sankcjami europejskimi wobec Moskwy, kontynent walczy o alternatywne dostawy.

Pomimo powszechnych zobowiązań do stopniowego wycofywania węgla w sektorze energii elektrycznej, kraje takie jak Niemcy, Austria i Holandia przygotowują się do zwiększenia wytwarzania energii z węgla jako środka nadzwyczajnego.

Janusz Olszowski, szef Polskiej Izby Górnictwa, Przemysłu i Handlu, powiedział, że Polska planuje w tym roku „zwiększyć wydobycie węgla energetycznego z istniejących kopalń do maksymalnie 1,5 mln ton”.

PGG, krajowi górnicy węgla, zapowiedziało, że do 2049 roku wycofa wszystkie swoje kopalnie.

W ubiegłym roku polskie kopalnie węgla zostały objęte planem ograniczania potencjału wydobywczego. Nie możemy więc nagle w tym roku znacząco zwiększyć produkcji” – powiedział Olszowski.

Polska, która opiera się na węglu w około 70 procentach energii elektrycznej, na początku tego miesiąca wprowadziła środki na dotowanie węgla dla domów, aby złagodzić rosnące ceny energii.

„Utrzymaliśmy nasze moce węglowe i chcemy zwiększyć wydobycie węgla – to jest niezbędne, aby być bezpiecznym jesienią i zimą” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

DTEK, największy ukraiński inwestor energetyczny, powiedział w e-mailowym oświadczeniu, że kraj planuje zwiększyć krajowe zapasy węgla energetycznego z dwóch do trzech milionów ton w okresie poprzedzającym zimę.

Dodała, że ​​spółka DTEK Energy, która zarządza kopalniami węgla, stara się zapewnić przedwojenny poziom wydobycia węgla, choć nie ujawniła konkretnych liczb ze względów bezpieczeństwa.

READ  Podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy CWI a IDEAS-NCBR - CWI Amsterdam

Zaktualizowano: 24 czerwca 2022, 19:44