Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Ukraina zapowiadają zakończenie konfliktu politycznego

Polska i Ukraina zapowiadają zakończenie konfliktu politycznego

Fabuła: Przywódcy Polski i Ukrainy zobowiązali się w poniedziałek (22 stycznia) do zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa w miarę, jak rosyjska inwazja trwa trzeci rok.

Podczas swojej pierwszej wizyty na sąsiedniej Ukrainie jako premier Donald Tusk obiecał uporać się z drażliwymi sporami politycznymi, które utrudniały ich kluczowy sojusz w czasie wojny.

Polska na wspólnej konferencji prasowej skierowała przyjazne przesłanie do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zobowiązując się, że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zwiększyć szanse Ukrainy na zwycięstwo.

„Europa znajdzie sposób i właśnie w ten sposób wspieramy teraz Ukrainę, z Orbanem lub bez, aby wesprzeć Ukrainę za pośrednictwem Unii Europejskiej i zapewnić wsparcie teraz podczas wojny, wsparcie finansowe, wsparcie polityczne i wsparcie wojskowe”.

Warszawa stała się kluczowym sojusznikiem Kijowa, który zabiega o wsparcie finansowe i militarne Zachodu przeciwko Rosji, jednak w ostatnich miesiącach stosunki uległy pogorszeniu, gdy blokady graniczne zaszkodziły gospodarce Ukrainy.

W zeszłym tygodniu kierowcy ciężarówek zgodzili się zawiesić do 1 marca protesty mające na celu położenie kresu nieuprawnionemu wjazdowi ukraińskich kierowców ciężarówek na teren Unii Europejskiej.

Tusk powiedział, że obie strony „osiągnęły wspólne porozumienie” w sprawie protestów polskich kierowców ciężarówek.

Obaj przywódcy z radością powitali plany wspólnej produkcji broni między swoimi krajami, a Zełenski ogłosił w mediach społecznościowych, że omawiali „nowy rodzaj współpracy mającej na celu pozyskiwanie broni na dużą skalę”.

„Rozmawialiśmy z premierem Tuskiem o naszej przyszłej wspólnej produkcji broni. Po drugie, rozmawialiśmy o gwarancjach bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy także o przystąpieniu Polski do Deklaracji G7. Dziękuję Polsce za gotowość do pracy nad dwustronnym porozumieniem między naszymi krajami”.

Wizyta Tuska zbiega się z Dniem Jedności Ukrainy, który upamiętnia zjednoczenie zachodniej i wschodniej Ukrainy w 1919 r., która w swojej długiej historii doświadczyła kilku najazdów.