Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Niemcy nie zgadzają się w sprawie centrum naprawy czołgów dla Ukrainy

Rządy Polski i Niemiec nie zgadzają się co do otwarcia w Polsce centrum serwisowego do naprawy dostarczonych na Ukrainę czołgów Panther, Der Spiegel zgłoszone 2 lipca.

Zdaniem niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa Polska i Niemcy nie mogą dojść do porozumienia w kilku kluczowych kwestiach obiektu remontowego, którego cena ma sięgnąć 150 mln euro.

Jedną z kontrowersyjnych kwestii jest koszt wczesnej diagnozy zbiorników.

Polska firma ochroniarska PGZ chce za taką diagnozę żądać 100 tys. euro, ale w Niemczech cena jest prawie dziesięciokrotnie niższa.

Jednak według Der Spiegel niemieccy producenci czołgów postrzegają kontrowersje wokół projektu jako umotywowane politycznie, ponieważ rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość regularnie wydaje oświadczenia przeciwko niemieckiemu rządowi.

3 lipca Pistorius spotka się z ministrem obrony RP Mariuszem Błaszczakiem w celu omówienia projektu czołgu podczas wizyty w obiekcie obrony powietrznej Patriot w polskim mieście Zamosk.

W projekcie uczestniczyli dwaj niemieccy producenci czołgów Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann oraz PGZ, czyli Polska Grupa Pancerna.

Zakłady naprawcze miały powstać w fabrykach w dwóch polskich miastach, Gliwicach i Poznaniu, a koszty napraw miał pokryć rząd niemiecki.

Do tej pory do Polski z Ukrainy dotarło już kilka uszkodzonych czołgów Panther.

Najnowsza jest wojna na Ukrainie: Rosja rozpoczyna ofensywę na małą skalę, próbując odzyskać kontrolę

Główne wydarzenia 2 lipca: * Maliar: Ukraina stwarza warunki do szybkiego natarcia na kierunkach Berdiańsk, Melitopol * Ukraina naciera na południe od Pakmutu; Rosja rozmieszcza dwa pułki sił powietrznych w regionie północnym * Rosja rozpoczyna ofensywę w pobliżu Avdiivka, Maringa, Lyman *…

Niepodległy KijówAsami Terajima

READ  bne IntelliNews - Liczba zgonów epidemicznych w Polsce przekracza 100 tys. na fali Omigracji