Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i inni sprzeciwiają się powrotowi Rosjan i Białorusinów do imprez sportowych

Polska i inni sprzeciwiają się powrotowi Rosjan i Białorusinów do imprez sportowych

Polski MSZ sprzeciwił się powrotowi rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów z powodu wojny na Ukrainie.

Zapowiedział, że jest to część wspólnego oświadczenia siostrzanych ministerstw Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii.

„To nie narodowość sportowców decyduje o ich roli, ale fakt, że są sponsorowani/wspierani przez swoje rządy lub firmy wspierające reżim Kremla, który kontynuuje agresywną wojnę z Ukrainą”.

Ministerstwo dodało, że nie ma ani jednego powodu, by odchodzić od systemu wykluczania rosyjskich i białoruskich sportowców, który ustanowił ponad rok temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Eliminacja rozpoczęła się natychmiast po rozpoczęciu totalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni z większości dużych imprez sportowych.

Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) rozważa teraz możliwość ich powrotu jako neutralnych sportowców, w tym na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w przyszłym roku.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach powiedział, że nikt nie powinien być dyskryminowany ze względu na paszport czy kraj urodzenia.

Ukraina zagroziła bojkotem Paryża, a politycy sportowi z ponad 30 krajów sprzeciwiają się powrotowi sportowców z obu krajów.

„Chociaż MKOl nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji, zdecydowanie wzywamy go do ponownego rozważenia swoich planów i powrotu do pierwotnego stanowiska, które jest dobrze sprawdzone i wspierane przez społeczność międzynarodową” – oświadczyły ministerstwa.

(dok/nan)

READ  Małyszmania: Jak jeden człowiek uczynił snowboarding narodową obsesją w Polsce