Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Bułgaria przygotowują się do odcięcia dostaw rosyjskiego gazu

Polska i Bułgaria przygotowują się do odcięcia dostaw rosyjskiego gazu

Według przedstawicieli dwóch krajów UE Rosja ma od środy zawiesić dostawy gazu do Polski i Bułgarii, a Moskwa zintensyfikowała starania o uzbrojenie dostaw energii na ukraińską inwazję.

PGNiG, kontrolowana przez polski rząd grupa gazowa, poinformowała we wtorek, że rosyjski dostawca Gazprom „całkowicie wstrzymał dostawy” w ramach umowy jamalskiej od godziny 8 rano 27 kwietnia, według czasu polskiego.

I późno we wtorek Ministerstwo Energii Bułgarii Gazprom poinformował swoją państwową spółkę gazową Bulgargaz, że od środy zawiesi dostawy gazu.

Sofia powiedziała, że ​​podjęła kroki w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań w zakresie dostaw gazu ziemnego i poradzenia sobie z sytuacją.

Pod koniec marca prezydent Rosji Władimir Putin wydał edykt nakazujący wszystkim „przyjaznym” krajom płacenie w rublach za dostawy rosyjskiego gazu, ostrzegając, że Moskwa odetnie podróże do Europy, jeśli kupujący nie zastosują się do tego.

PGNiG poinformowało we wtorek, że odmówiło wykonania nakazu Kremla z 12 kwietnia, ponieważ nie jest prawnie związane z koncernem i naruszy kontrakt na dostawy. Stwierdził również, że wstrzymanie dostaw gazu ziemnego jest naruszeniem umowy.

W piątek UE zasugerowała, że ​​przyjęcie przez Moskwę wniosku mogłoby być zgodne z obozowymi sankcjami, chociaż procedura płatności nie została jeszcze wyjaśniona. W większości przypadków faktura za kwietniową dostawę ma zostać wystawiona na początku maja.

Konflikt PGNiG z Gazpromem jest pierwszym sprawdzianem impasu w płatnościach rubla między Europą a Rosją.

„To ostrzeżenie dla reszty Europy” – powiedział Laurent Ruseccas, analityk ds. energii w S&P Global, który powiedział, że przyjmowanie alternatywnych dostaw z Niemiec do Polski wywarłoby dalszą presję na europejskie ceny gazu.

Kontrakty terminowe sprzed miesiąca związane z głównymi cenami gazu ziemnego w Europie TTF wzrosły we wtorek aż o 15 procent, po doniesieniach lokalnych mediów o planach Rosji odcięcia dopływu gazu do Warszawy.

READ  Polska Kobiety 1; Brag uratował Indie 2

Europa otrzymała około 40 procent swojego gazu z Rosji przed inwazją na Ukrainę i chociaż UE zamierza zmniejszyć tę wiarygodność o dwie trzecie do końca tego roku, państwa członkowskie będą miały trudności z utrzymaniem działalności gospodarczej na dłuższą metę. Produkty rosyjskie.

Władze w Polsce, które w ostatnich latach starały się oczyścić Rosję z gazu, uspokoiły obywateli, że ostatnie posunięcie nie wpłynie na dostawy gazu.

Polska minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że ​​kraj jest „gotowy do całkowitego odcięcia Rosji”. [energy] Zasoby”, w tym węgiel, gaz i ropa naftowa.

Powiedział, że polskie magazyny gazu są obecnie zapełnione w 76 procentach i że kraj może „czuć się bezpiecznie” w wyniku inwestycji poczynionych w celu zmniejszenia uzależnienia Polski od rosyjskiego gazu.

Z danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Case (ENTSOG) wynika, że ​​przepływ gazu z Rosji do Polski przez Białoruś i Ukrainę spadł w poniedziałek o prawie jedną dziesiątą.

Gazprom zaprzecza wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. „Dziś Polska musi zapłacić za dostawy gazu w nowym systemie taryfowym” – powiedział rzecznik Siergiej Kubrianow.

Piotr Nymski, urzędnik ds. bezpieczeństwa energetycznego Polski, powiedział, że kraj planuje wstrzymać zakupy rosyjskiego gazu do końca roku, kiedy wygaśnie umowa jamalska. Dodał, że ma swój terminal LNG w Świnojcach na Bałtyku i w razie potrzeby może pozyskiwać gaz z różnych źródeł, takich jak Niemcy i Czechy. Rurociąg łączący Polskę z norweskimi polami gazowymi ma zostać otwarty w październiku.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. . . Ale oczywiście planowaliśmy odłączyć się od języka rosyjskiego [gas] Dostawa pod koniec grudnia wraz z zawarciem kontraktu jamalskiego. Rosjanie to przyspieszają. Zajmiemy się tym – powiedział.

Dzień wcześniej Warszawa umieściła na liście sankcyjnej 50 rosyjskich oligarchów i firm – w tym Gosbrom. Rosyjska firma gazowa posiada 48 proc. udziałów w Europol Gas, polskim oddziale gazociągu jamalskiego.

READ  Fryzjer Chester Bernacievich służył Małej Polonii