Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska honoruje obywateli, którzy pomagali Żydom podczas Zagłady

Polska honoruje obywateli, którzy pomagali Żydom podczas Zagłady

Prezydent Polski wziął w piątek udział w ogólnopolskich obchodach Polaków, którzy próbowali ratować Żydów przed Holokaustem w czasie niemieckiej okupacji Polski – zagrożeni i często zagubieni.

WARSZAWA, Polska — Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w ogólnokrajowych obchodach w piątek ku czci Polaków, którzy ryzykowali — i często przegrywali — próbując ratować Żydów przed pogromami podczas nazistowskiej okupacji niemieckiej w Polsce.

Duda przemawiał w miejscu pamięci we wsi Markowa w południowo-wschodniej Polsce 24 marca 1944 r., gdzie hitlerowcy zastrzelili rolnika, jego ciężarną żonę i sześcioro dzieci oraz ośmioro Żydów ukrywających się w ich gospodarstwie.

Papież Franciszek ogłosił członków rodziny Ulmów męczennikami. W Polsce są symbolem męstwa Polaków, którzy podjęli wielkie ryzyko, aby pomóc Żydom podczas II wojny światowej.

Przemawiając w Muzeum Ratowania Żydów w Markowej podczas II wojny światowej, Tuda zauważył, że w regionie i całej Polsce było wiele rodzin, które ukrywały Żydów iw wielu przypadkach zapewniały im przeżycie.

Imiona ulama i innych rodzin wyryte na tablicach świadczą o tym, że „ci, którzy postępowali przyzwoicie, których miłość do braci, wartości i etyka chrześcijańska były silniejsze od lęku przed śmiercią, nie tylko ich, ale i silniejszym”. ich rodzin” – powiedział Duda.

Po napaści na Polskę 1 września 1939 r. i zajęciu kraju Niemcy hitlerowcy karali Żydów za wszelką pomoc, zabijając pomagających i ich rodziny, nawet za szklankę wody.

Jednak ponad 7200 Polaków znajduje się na liście Yad Vashem, Światowego Centrum Pamięci o Holokauście w Jerozolimie, które podjęło ryzyko ratowania Żydów. Publikacje historyków w ostatnich latach wywołały zaciekłe dyskusje na temat Polaków, którzy wrócili do swoich żydowskich sąsiadów lub brali udział w mordowaniu lub represjonowaniu Żydów.

Nieporozumienia dotyczące aspektów polskiego zachowania podczas Holokaustu przez lata tworzyły napięcia między Polską a Izraelem.

READ  Polska MiG-29: Warszawa zostaje pierwszym członkiem NATO, który przekaże Ukrainie myśliwce

W przeciwieństwie do niektórych innych okupowanych krajów, Polska nigdy nie miała kolaborującego rządu, a członkowie ruchu oporu i rządu na uchodźstwie w Londynie wielokrotnie ostrzegali zachodnich przywódców przed masowym zabijaniem Żydów przez nazistów.

Niemcy, czasami wspomagani przez kolaborantów wśród ludności cywilnej, zabili około 3 milionów z 3,3 miliona Żydów mieszkających w Polsce przed II wojną światową i prawie 3 miliony nie-Żydów. Naziści zbudowali duże obozy zagłady w okupowanej Polsce, w tym Auschwitz.