Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Hiszpański dziennikarz Pablo Gonzalez skazany na rok więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji…

15 lutego 2023 r. polski sąd po raz czwarty przedłużył tymczasowe aresztowanie Pablo Gonzáleza, co oznacza, że ​​pozostanie on w więzieniu jeszcze przez trzy miesiące. Hiszpański niezależny dziennikarz został zatrzymany 28 lutego 2022 r. i oskarżony o bycie „agentem rosyjskiego wywiadu” podczas relacjonowania kryzysu humanitarnego na granicy polsko-ukraińskiej. Międzynarodowa i Europejska Federacja Dziennikarzy (IFJ-EFJ) oraz ich hiszpańskie filie wzywają władze do bezzwłocznego uwolnienia Gonzaleza i zapewnienia mu sprawiedliwego procesu.

„Sprawa jest nadal w prokuraturze. To jest śledztwo i nie wiem, ile to potrwa. W Polsce rozprawy w poważnych sprawach trwają nawet kilka lat – powiedział jego polski adwokat Bartos Rogala. – Moim zdaniem sprawa trafi do sądu w połowie tego roku – dodał.

„W Polsce nie ma maksymalnych okresów pozbawienia wolności” – zaznaczył Rogala. „Tymczasowe aresztowanie, nawet na kilka lat, jest powszechne w poważnych sprawach. Jeśli ktoś jest z zagranicy, sąd często uznaje, że istnieje obawa ucieczki, która jest jedną z przyczyn zatrzymania” – podsumował mecenas.

Obrona dziennikarza odwoływała się od każdego z postanowień sądu o przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Na dzień dzisiejszy nie jest znana data procesu, a dowody przeciwko niemu nie zostały upublicznione.

Wczesny poranek 28 lutego 2022 r., Gonzalez Został aresztowany przez agentów ABW, polskiego kontrwywiadu; Na granicy polsko-ukraińskiejRelacjonował kryzys humanitarny po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Polskie władze oskarżyły reportera, który posiada obywatelstwo hiszpańskie i rosyjskie, o posiadanie dwóch paszportów z różnymi nazwiskami. Sprawa została szybko wyjaśniona, ponieważ rosyjski paszport Gonzaleza identyfikował go jako Pawła Rubcowa, używając nazwiska jego ojca; oraz jego hiszpański dokument jako Pablo González Yacu, używając obu nazwisk swojej matki.

W dniu 8 marca 2022 r. IFJ i EFJ Złożony Polskie władze nie odpowiedziały na ostrzeżenie skierowane do strony Rady Europy w sprawie ochrony prasy.

READ  Polska partia rządząca próbuje zablokować dochodzenie w sprawie włamania do telefonu - POLITICO

We wrześniu 2022 r. Gonzalez Złożony Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za naruszenie jego praw, aw szczególności za zakwalifikowanie go jako „więźnia niebezpiecznego”. Choć nie jest już tak klasyfikowany, reporter pozostaje w tej samej sekcji polskiego systemu penitencjarnego dla więźniów niebezpiecznych.To znaczy, że jest Jest przetrzymywany w izolatce przez 23 godziny na dobę, przy wychodzeniu z celi skuty kajdankami i pod ścisłą obserwacją.

The Stowarzyszenie #FreePabloGonzález, utworzona przez jego rodzinę i przyjaciół, potępiła brak przejrzystości i informacji dotyczących sprawy. „Kontakt z nim jest bardzo ograniczony. Minęło około trzech miesięcy, zanim jego listy dotarły z Polski do Hiszpanii. Jego żonie i matce jego dzieci, Oihana Corienie, pozwolono go po raz pierwszy odwiedzić pod koniec listopada, po 9 miesiącach więzienia” – wyjaśnił Juan Teixeira, jego bliski przyjaciel i rzecznik stowarzyszenia. dziennikarz w Unii Europejskiej został zatrzymany w innym państwie członkowskim w takich warunkach”.

Specjalizując się w świecie poradzieckim, González był stałym współpracownikiem hiszpańskiego dziennika. Ogólny i relacjonował kryzys humanitarny na granicy polsko-ukraińskiej dla kilku hiszpańskich mediów. Seksta.

„Uwolnienie Pablo Gonzaleza jest imperatywem etycznym, zwłaszcza w kraju UE, który chroni wolność słowa” – powiedział. Miguel Ángel Noseda, prezes Federacji Hiszpańskich Stowarzyszeń Dziennikarzy (FAPE). „Po raz kolejny żądamy, aby polskie władze rozwiązały sytuację z maksymalnymi gwarancjami prawnymi i na korzyść hiszpańskiego dziennikarza po roku niejasności” – dodał.

Federacja Usług Obywatelskich Komisji Obreras(FSC-CCOO)powiedział:„To niedopuszczalne, aby rząd arbitralnie zatrzymywał dziennikarza, dlatego wzywamy rząd Hiszpanii i Unię Europejską do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby położyć kres tej niesprawiedliwości. […] Rządu, który nie gwarantuje wolności prasy i ochrony dziennikarzy, nie można uznać za prawdziwą demokrację.

Augustin Yanel, sekretarz generalny Federacji Związków Dziennikarzy(FeSP) oświadczył: „To niesłychane i absolutnie naganne, aby samozwańcze demokratyczne państwo członkowskie UE przetrzymywało Pablo Gonzáleza w więzieniu przez rok bez procesu i bez poszanowania najbardziej podstawowych praw, jakie powinna mieć każda zatrzymana osoba”.

READ  Zdjęcie pokazuje mężczyznę w Polsce, który pokazuje Bidenowi kciuk w górę, a nie środkowy palec

„Polskie władze muszą pilnie go tymczasowo zwolnić i zagwarantować, że otrzyma sprawiedliwy proces z gwarancjami” – dodał.

Związek Dziennikarzy w Hiszpanii (UGT) podkreśla, że ​​jest niedopuszczalne, aby rząd, który twierdzi, że jest demokratyczny, przetrzymywał więźnia przez rok. „Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia Pablo Gonzáleza i postawienia go przed sądem z zachowaniem wszelkich gwarancji i wsparcia dyplomatycznego rządu hiszpańskiego”.

We wspólnym oświadczeniu IFJ i EFJ Zaktualizowano Wzywają polski rząd do bezzwłocznego uwolnienia Gonzaleza. „Niedopuszczalne jest, aby państwo członkowskie Unii Europejskiej samowolnie zatrzymywało dziennikarza. To atak na wolność i demokrację mediów.