Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska grupa zadaniowa twierdzi, że konflikty z UE mogą ostatecznie zakończyć sojusz

Polska grupa zadaniowa twierdzi, że konflikty z UE mogą ostatecznie zakończyć sojusz

Lider Platformy Obywatelskiej (PO) Donald Dusk bierze udział w konferencji prasowej 4 lipca 2021 r. w Warszawie. Via Slavomir Kominski / Agenja Gazette REUTERS

WARSZAWA, 16 lipca (Reuters) – Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł w piątek, że konflikty z Polską i Unią Europejską mogą prowadzić do procesu podziałów przy pogarszającym się stanowisku w zakresie standardów demokratycznych.

Bruksela jest w konflikcie z Warszawą i Budapesztem w kwestiach takich jak niezawisłość sądownictwa i wolność prasy, ponieważ trybunał konstytucyjny tego kraju orzekł w tym tygodniu, że głęboki konflikt nie powinien być zgodny z żądaniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, oraz Komisja Europejska podjęła kroki prawne przeciwko obu krajom w sprawie praw osób LGBT. Czytaj więcej

„Jeśli UE znajdzie więcej szkód w tego typu krajach… UE może zasygnalizować koniec tego systemu” – powiedział prywatnemu nadawcy TVN24 Tusk, który powrócił do polityki wewnętrznej jako szef głównej polskiej opozycji Platformy Obywatelskiej (PO).

Sondaże pokazują, że większość Polaków popiera członkostwo w UE i nie ma możliwości legalnego wypędzenia krajów z obozu.

Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania dążeń Trumpa do UE, ale powiedział, że utrzymanie pewnej niezależności nie jest odpowiedzią.

„Jutro nie opuścimy UE. UE nie upadnie jutro. To są procesy, które mogą potrwać wiele lat” – powiedział.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w czwartek, że powinien zawiesić Izbę Dyscyplinarną dla polskich sędziów, twierdząc, że nie spełnia ona standardów wymaganych dla niezawisłości.

Dzień wcześniej polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sala powinna zostać zawieszona, ponieważ w Polsce jest to niezgodne z konstytucją i kraj nie powinien jej przestrzegać.

W piątek

Raport z edycji autorstwa Alana Charlischa autorstwa Alistaira Bella

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.