Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska grupa odnotowuje spadek zysków z ropy i gazu

Polska Grupa Orlen odnotowała niższą rentowność w pionie poszukiwawczo-wydobywczym, który przejął w listopadzie producenta ropy i gazu PGNiG, wynika z raportu finansowego za I kwartał 2023 roku.

Gigant multienergetyczny i petrochemiczny poinformował, że zysk operacyjny segmentu wydobywczego przed odpisami z tytułu utraty wartości spadł do 2,3 mld zł (541 mln USD) za pierwsze trzy miesiące, kiedy wyniki PGNiG zostały po raz pierwszy uwzględnione w raporcie. Jej wartość za IV kwartał 2022 r. wyniosła 6,3 mld zł.

Orlen wskazał ponad czterokrotny wzrost kosztów operacyjnych wydobycia do ponad 5 mld zł w I kwartale br. w stosunku do czwartego, ale nie ujawnił przyczyn.

Działalność wydobywcza spółki spadła na trzecie miejsce pod względem zysku operacyjnego w pierwszym kwartale po zyskach z działalności rafineryjnej Orlenu w wysokości 5,5 mld zł oraz segmentu energetycznego, który wygenerował przychody w wysokości 3,3 mld zł.

Spółka podała, że ​​przejęcie PGNiG przez Orlen zwiększyło całkowite wydobycie ropy i gazu przez koncern 12-krotnie do ponad 173 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Jej potwierdzone i prawdopodobne rezerwy węglowodorów wynoszą obecnie około 1,3 miliarda baryłek ekwiwalentu, z czego około 73% to gaz ziemny.

Orlin podał, że całkowity import gazu do Polski wyniósł ok. 3,2 mld m sześc., z czego 51 proc. to LNG, a reszta to gaz rurociągowy.

Kontynuacja artykułu pod reklamą

Dodała, że ​​w Sowinoji na terminalu wyładowano 15 tankowców LNG: cztery od Qatargas, cztery od amerykańskiej firmy Cheniere Energy i siedem zakupionych na rynku spotowym.

Jednak firma zakończyła pierwszy kwartał z około 1,1 miliarda metrów sześciennych gazu w porównaniu do 1,4 miliarda metrów sześciennych w poprzednim roku.

Segment wydobywczy nadal ma solidny udział w przychodach ogółem, dlatego Orlen odnotował 143% wzrost przychodów do ponad 110 mld zł w pierwszym kwartale 2023 roku w stosunku do tego samego okresu w 2022 roku. W stosunku do czwartego kwartału 2022 roku, przychody ogółem wzrosły o prawie 9%.

READ  Polski rząd chce zmienić konstytucję, aby umożliwić konfiskatę mienia rosyjskiego

Zysk netto przypadający na akcjonariuszy wzrósł ponad czterokrotnie do 9 mld zł w I kwartale 2023 r. w porównaniu do I kwartału 2022 r., chociaż zysk netto jest nadal znacznie poniżej linii zysku netto 14,4 mld zł w IV kwartale 2023 r. 2022 .