Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska gotowa zrezygnować z sprzeciwu wobec globalnego dolnego progu podatkowego dla przedsiębiorstw – The Irish Times

Polska gotowa zrezygnować z sprzeciwu wobec globalnego dolnego progu podatkowego dla przedsiębiorstw – The Irish Times

Polska przygotowuje się do usunięcia sprzeciwu wobec dyrektywy, którą Unia Europejska chce wykorzystać do wprowadzenia globalnego minimalnego podatku od osób prawnych, co budzi nadzieje, że środek ten wejdzie w życie we wszystkich 27 państwach członkowskich.

Warszawa ma zasygnalizować chęć wyrażenia zgody na ten środek na spotkaniu ambasadorów Unii Europejskiej w Brukseli dziś rano, według pięciu osób zaznajomionych z dyskusją.

Jeśli żadne inne państwa członkowskie nie zgłoszą zastrzeżeń w ostatniej chwili, posunięcie to utoruje drogę do porozumienia między 27 stolicami, gdy ministrowie finansów spotkają się w piątek w Luksemburgu.

Decyzja Polski o rezygnacji z weta byłaby krokiem naprzód dla UE, po ubiegłorocznej umowie międzynarodowej, w której 136 krajów poparło wprowadzenie nowego minimalnego podatku od osób prawnych w wysokości 15 proc. dla dużych firm, znanego jako drugi filar.

Pierwszy filar tej samej umowy OECD zmusiłby 100 największych międzynarodowych korporacji na świecie do deklarowania zysków i płacenia wyższych podatków w krajach, w których prowadzą działalność, ale środek ten ugrzązł w międzynarodowych negocjacjach, a plany wdrożenia UE zostały opóźnione.

UE pracuje nad przełożeniem umowy w ramach filaru II na prawo krajowe za pomocą dyrektywy, która wymaga jednomyślnej zgody. Urzędnicy UE twierdzili, że Polska była wcześniej częściowo spowolniona przez wcześniejszą odmowę Komisji przyjęcia jej oferty 36 miliardów euro funduszu naprawczego.

Jednak porozumienie w sprawie polskiego planu naprawczego zawarte w tym miesiącu pomiędzy przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen i premierem Polski Mateuszem Morawieckim usunęło tę przeszkodę.

Dyplomaci powiedzieli, że będą uważnie obserwowali stanowisko Węgier na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów w Brukseli. Budapeszt nie zawarł jeszcze porozumienia w sprawie planu naprawczego ze względu na spór dotyczący standardów praworządności.

Do polskiego Ministerstwa Finansów nie udało się uzyskać komentarza.

Prawa autorskie The Financial Times Limited 2022

READ  Liderzy biznesu z Polski i Rwandy rozważają partnerstwa handlowe i inwestycyjne