Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska gotowa dostarczyć samoloty bojowe na Ukrainę, mówi prezes – EURACTIV.com

Polska gotowa dostarczyć samoloty bojowe na Ukrainę, mówi prezes – EURACTIV.com

Polska jest gotowa dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowego sojuszu – powiedział prezydent Andrzej Duda. CNN W czwartek w Abu Zabi powiedział, że ukraińscy piloci muszą zostać przeszkoleni, aby nimi latać.

Polska była pierwszym krajem, który dostarczył czołgi Panther na rozdartą wojną Ukrainę. Po pierwszej partii czterech, pozostałe 10 powinno zostać wysłane już w tym tygodniu. Zobowiązanie do wysłania myśliwców to kolejny krok militarnego wsparcia dla wschodniego sąsiada Warszawy.

„Pozostała część MiG-29, które mamy w Polsce, są sprawne i służą w naszych siłach powietrznych – jesteśmy gotowi dostarczyć te samoloty, wierzę, że Ukraina będzie gotowa do ich użycia. Samoloty są wprowadzane do natychmiast, bo ukraińscy piloci są w stanie obsługiwać te maszyny” – powiedział Duda. CNNBecky Anderson podczas podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Duda powiedział, że uważa, że ​​siły zbrojne Ukrainy powinny „odpowiadać standardom NATO” i chce użyć myśliwców F-16. W tym celu wezwał Ukrainę do szkolenia pilotów do ich obsługi.

Powołując się na swoją wcześniejszą rozmowę z przedstawicielem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Duda podkreślił, że obecnie „główną potrzebą” Ukrainy jest artyleria dalekiego zasięgu. Polska agencja prasowa (PAPKA).

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że liczba bojowników, które Polska przekaże rozdartej wojną Ukrainie, „nie będzie tak duża”, a już na pewno nie tak duża, jak liczba czołgów. Radia Plusa poinformował w czwartek.

Polska byłaby zainteresowana przekazaniem samolotów „w ramach jakiegoś większego sojuszu międzynarodowego”, aby Ukraina rzeczywiście odczuła to wsparcie. — powiedział Śród.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

READ  6 hiszpańskich czołgów Leopard 2 już w Polsce