Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Focolare wita uchodźców z Ukrainy

Polska: Focolare wita uchodźców z Ukrainy

Katarzyna Wasiutyńska

Noreen Lockhart spędziła miniony tydzień z członkami Focolare z różnych części Polski… Warszawy, Poznania, Lublina, Katowic, Krakowa. Poniżej fragment rozmowy społeczności katowickiej z Katarzyną Wasiutyńską:

„Teraz minęło 50 dni od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Polska jest 535 kilometrów od granicy z Ukrainą. Od tego czasu granicę przekroczyło 2,7 miliona uchodźców, w większości witanych na polskiej ziemi, podczas gdy inni kontynuują podróż przez Polskę na zachód .

Oprócz szoku i niedowierzania w to, co się dzieje, natychmiast nastąpiła fala solidarności z uchodźcami z Polski, ponad 90% z nich to kobiety i dzieci. Mężczyźni do 60 roku życia nie mogą w tym czasie opuszczać kraju.

Zanim poczyniono pierwsze ustalenia państwowe, wiele rodzin, kościołów, rad wyznaniowych i lokalnych stowarzyszeń udostępniało uchodźcom swoje domy, nie wiedząc, jak długo to potrwa. Ruch ogniskowy jest częścią odpowiedzi solidarnościowej. Mieliśmy już wiele kontaktów: jeden z członków społeczności kijowskiej przez wiele lat mieszkał w Polsce.

Już od 2014 r. wielu ukraińskich migrantów (300 tys.) wyemigrowało do Polski, gdzie znaleźli pracę i przyjaciół. W rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym słyszenie języka ukraińskiego na ulicach i oglądanie billboardów w języku ukraińskim. Zagrożenie spowodowane wojną było głęboko odczute, ponieważ ci ludzie nie byli obcy i znali już członków rodziny lub przyjaciół tych w Polsce.

Szczodrość Polaków jest wydarzeniem niebywałym i bynajmniej nie lekceważonym, jednoczącym ludzi o różnych poglądach i przekonaniach politycznych. Podczas moich częstych podróży służbowych widzę wolontariuszy w pomarańczowej bieliźnie z wysokim stanem na stacjach kolejowych pełnych uchodźców, gotowych tłumaczyć, tłumaczyć, zabierać ich do ośrodków recepcyjnych i podawać gorące posiłki. Uchodźcy podróżują bezpłatnie środkami transportu publicznego, a ukraińskie dzieci są mile widziane w publicznych szkołach, a nauczyciele mają możliwość uczestniczenia w podstawowym kursie języka ukraińskiego lub warsztatach na temat bezpośredniej interakcji z dziećmi pochodzącymi z sytuacji wojennych. W kościołach nabożeństwa i msze odprawiane są w języku ukraińskim. Tysiące paczek są dostarczane do ubogich rodzin na Ukrainie (Caritas zawiera przykładową paczkę z jedzeniem dla jednej rodziny tygodniowo). Są wzruszające sceny, ale wśród Ukraińców i Polaków jest wiele pytań, obaw, obaw o przyszłość.

READ  Pilny! Studia w Łodzi przed Europą 2023! | Port Lotniczy Łódź Polska Centralna

W ośrodku / „małym miasteczku” Ruchu Focolare (Mariapolis Fiore) 16 uchodźców, w tym ośmioro dzieci, zostało przyjętych godzinę drogi od Warszawy. (Najpierw dzieci usłyszały dźwięk samolotów nad głową i przycisnęły twarze do ziemi). W pobliskim ośrodku są inni uchodźcy. Staramy się komunikować z nimi, aby czuli się jak w domu i staramy się zminimalizować traumę, której doświadczają. Bawimy się z dziećmi, świętujemy ich urodziny i wspólnie uprawiamy ogródek w oczekiwaniu na wiosnę. Są też nauczyciele języka polskiego, którzy pomagają im w integracji. Kupujemy również kobietom ich zwykłe jedzenie (pierogi), aby zarobić trochę pieniędzy.

Ich marzeniem jest jak najszybszy powrót do ojczyzny i przyjęcie polskich rodzin goszczących na kolejne letnie wakacje na Ukrainie.

Sieć solidarności wciąż się rozwija: męska społeczność Focolor w Kadovis mogła gościć członków wspólnoty Nouveau Orisondi we Włoszech.

W Warszawie utworzyliśmy grupę na Facebooku „Buty Rozmiar 42” i podzieliliśmy się potrzebami i korzyściami praktycznej pomocy lub rzeczami materialnymi… odzież, gitary itp. Nazwa nawiązuje do jednego z przeżyć wczesnej grupy Focolor podczas II wojny światowej – pomodlili się i otrzymali 42 pary butów rozmiaru dla starszej osoby w potrzebie.

Wpływ wojny jest niewyobrażalny, ale w obliczu tak wielkiego cierpienia ewangeliczne prawo miłości może trochę zmienić życie wielu osób”.

dr Katarzyna Wasiutyńska Wykłady z teologii.

Tagi: Focolare, Ukraina, Polska, Noreen Lockhart, Katarzyna Wasiutyńska

Potrzebujemy Twojego wsparcia

ICN ma na celu dostarczanie szybkich i dokładnych wiadomości na temat wszystkich spraw interesujących katolików i szerszą społeczność chrześcijańską. Wraz ze wzrostem liczby odbiorców rosną nasze koszty. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby kontynuować tę pracę.

Wesprzyj nasz magazyn już dziś, przekazując darowizny na rzecz ICN.

Przekaż darowiznę na ICN