W pierwszej edycji nowego raportu polski państwowy gigant energetyczny Orlin znalazł się na 44. miejscu wśród największych firm na kontynencie. Lista Fortune 500 w Europie Klasyfikacja. Jest jedyną firmą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy Niemcami a Rosją, która znalazła się na liście 50 największych firm.
Na Fortuna Globalna 500 Na liście Orlin zajmuje 216. miejsce, w porównaniu z 424. w zeszłym roku, po ostatniej dynamicznej ekspansji polskiej firmy.
W 2022 roku przychody Orlina – będącego podstawą rankingów – osiągnęły poziom 62,33 mld dolarów, plasując się nieco powyżej giganta lotniczego Airbusa (61,81 mld dolarów) i poniżej koncernu produkującego towary konsumpcyjne Unilever (63,18 dolarów).
W europejskich rankingach przodują Shell (386,20 mld dolarów), Volkswagen (293,69 mld dolarów) i Uniper (288,30 mld dolarów). Jedyną inną europejską firmą na wschód od Niemiec i Austrii, która znalazła się wyżej od Orleanu, jest rosyjski gigant energetyczny Gazprom (167,82 mld dolarów).
Przychody Orlina w 2022 roku były o 83,2% wyższe niż w roku poprzednim, co stanowiło najsilniejszy wzrost rok do roku wśród 50 największych firm w rankingu European Fortune. Pod względem zysków Orlin znalazł się na 33. miejscu, osiągając w ubiegłym roku 7,52 miliarda dolarów.
Liczby te wynikają z niedawnej dynamicznej ekspansji Orlina poprzez serię przejęć, szczególnie innych polskich państwowych spółek energetycznych, takich jak Lotos, PGNiG i Energa.
Spółka z radością przyjęła wiadomość o uzyskaniu wysokiej pozycji w rankingu amerykańskiego magazynu, stwierdzając, że „potwierdza ona silną pozycję grupy w regionie”.
„Wysoka pozycja Orlenu wśród największych firm w Europie pokazuje, jakie nowe możliwości biznesowe zyskaliśmy dzięki fuzji z Energą, Lotusem i Pekinem” – podała spółka w komunikacie.
Polskie państwowe spółki energetyczne Orlen i PGNiG zakończyły fuzję, co stanowi kolejny krok w planach, aby Orlen – już największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej – stał się graczem globalnym.
Prezes Daniel Obajtic twierdzi, że mogą nastąpić kolejne przejęcia https://t.co/1oOLfibWDR
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 listopada 2022 r
Firma jest obecnie właścicielem siedmiu rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, posiada ponad 3000 stacji paliw w siedmiu krajach i obsługuje ponad 15 milionów klientów w regionie. Latem Orlen wszedł na swój najnowszy rynek, Austrię, po zakupie 266 lokalnych stacji benzynowych.
Spółka rafineryjna aspiruje także do bycia firmą multienergetyczną. Orlin w ostatnim czasie dużo zainwestował w odnawialne źródła energii, zaczął uczestniczyć w budowie pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej oraz projektach wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
Ambicje spółki uzyskały także silne wsparcie rządu, którego dyrektor naczelny Orlen Daniel Obajtek jest blisko powiązany z rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość, która ma wkrótce opuścić urząd. Podczas ostatniej kampanii wyborczej Orlen był oskarżany o manipulowanie cenami paliw w celu podbicia kandydatury PiS na trzecią kadencję.
Na europejskiej liście magazynu Fortune znajduje się pięć innych polskich firm, wszystkie będące własnością państwa. Polski ubezpieczyciel PZU znalazł się na 337. miejscu, energetyczny Tauron na 392., górniczy KGHM na 414., górniczo-energetyczny Enea na 440., a PKO Bank Polski na 468.
Ruszyła budowa pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej.
Projekt Baltic Power o mocy 1,2 GW – wspólne przedsięwzięcie polskiego państwowego giganta energetycznego Orlin i kanadyjskiej firmy Northland Power – zapewni około 3% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. https://t.co/RlygocqgfZ
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 października 2023 r
Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Pakiet prasowy Orlina
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes z Polski i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex