Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska firma e-commerce Allegro oczekuje wyższych zysków w pierwszym kwartale, akcje wyższe

Polska firma e-commerce Allegro oczekuje wyższych zysków w pierwszym kwartale, akcje wyższe

  • Ukierunkowanie na wzrost zysków w pierwszym kwartale
  • Podstawowe wyniki czwartego kwartału w Polsce lepsze od oczekiwań
  • Klienci „spadają” – CFO
  • uczestniczy o 12%

30 marca (Reuters) – Największa polska platforma e-commerce Allegro (ALEP.WA) poinformowała, że ​​spodziewa się wzrostu zysku podstawowego w pierwszym kwartale, ponieważ skupia się na kontrolowaniu kosztów, notując w czwartek wzrosty o 15 proc.

Allegro chce obniżyć koszty, konsolidując biznes Mall Group, który kupił w zeszłym roku i dostosowując się do konsumentów, którzy wydają mniej.

Do 12:32 GMT akcje wzrosły o 13,9 procent, będąc na dobrej drodze do największego wzrostu procentowego od lipca 2022 roku.

„W czwartym kwartale zaczęło pojawiać się coś, co nazywamy niedźwiedziami”, powiedział w wywiadzie dyrektor finansowy John Eastick. „Klasyfikacja kategorii: ludzie wybierają tańsze opcje, ponieważ wiedzą, że potrzebują pieniędzy na rachunki za energię i koszty paliwa”.

Eastek powiedział, że firma spodziewa się, że konsumenci odczują presję w tym roku.

Inflacja wzrosła w Europie Środkowej bardziej niż gdziekolwiek indziej na kontynencie, ponieważ ceny żywności rosły wraz z kosztami energii. W Polsce, największym rynku Allegro, inflacja w lutym wyniosła 18,4% rok do roku i była najwyższa od 26 lat.

Allegro spodziewało się, że jego skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) wzrośnie o 20%-23% na swoim głównym rynku polskim.

Firma podała, że ​​wartość towarów brutto (GMV) – wskaźnik branżowy używany do pomiaru wolumenu transakcji – ma wzrosnąć o 13%-14%, podczas gdy przychody prawdopodobnie wzrosną o 20%-22%.

Dominik Niszcz, starszy analityk w domu maklerskim Trigon DM, powiedział, że inwestorzy polubili GMV i prognozy zysków, biorąc pod uwagę, że najnowszy indeks polskiego urzędu statystycznego wykazał spadek sprzedaży internetowej w styczniu i lutym.

Przytoczył również dalsze redukcje kosztów, w tym niższą dynamikę wzrostu kosztów marketingu i personelu, a także „dokładne” wytyczne dotyczące nakładów inwestycyjnych.

READ  Ambasador RP będzie głównym mówcą podczas seminarium Frank Church 2023 | komunikacja społeczna

W ramach projektu „fit to grow” Allegro planuje skonsolidować przestrzeń dyskową i dokonało cięć w wybranych zespołach, w tym około 60 osób w zespole technologicznym w Czechach, powiedział Estek.

„Zatrudniamy na określone stanowiska, które trzeba obsadzić, ale ogólnie staramy się kontrolować liczbę osób, na przykład nie zastępując osób, które odchodzą” – powiedział Eastick.

Allegro odmówiło komentarza w sprawie zwolnień w szerszej grupie. Na koniec 2022 roku zatrudniała 7840 pracowników.

Podstawowe zyski firmy wzrosły w czwartym kwartale w Polsce o 41,2% do 708 mln zł (163,70 mln USD), pokonując średnią prognozę analityków na poziomie 692 mln zł w konsensusie opracowanym przez firmę. Łącznie z centrum handlowym liczba ta wzrosła o 33,3% do 668 mln zł.

(1 $ = 4,3250 zł)

(Reportaż Anny Proshnicy) Montaż: Matt Scoffam, Uttaresh Venkateshwaran, Jacqueline Wong i Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.