Top News

Polska dostarczy 400 000 dawek szczepionki astrogenowej na Tajwan

Warszawa (Reuters) – Polska przekaże 400 000 dawek szczepionki Astrogeneca PLC Covit-19 Tajwanowi, aby pomóc zwiększyć wskaźniki szczepień w kraju, poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Chociaż stosunkowo niewielka epidemia koronawirusa w kraju jest na Tajwanie pod kontrolą, tylko około 5% z jego 23,5-milionowej populacji jest w pełni zaszczepionych, chociaż istnieją miliony szczepionek zamówionych przez rząd.

Otrzymała już sześć milionów dawek szczepionek wydanych przez Japonię i Stany Zjednoczone, co pomogło przyspieszyć program szczepień, który początkowo miał zostać zablokowany przez Chiny, chociaż Pekin nie odegrał żadnej negatywnej roli.

Polska twierdzi, że darowizna szczepionek jest środkiem wzajemności po tym, jak Tajwan podarował sprzęt medyczny podczas pierwszej fali epidemii.

„Mając na uwadze ten ważny gest, Warszawa dostarczy Tajpej 400 000 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, aby przyspieszyć proces szczepień. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób na całym świecie leży w interesie wszystkich” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podziękowało Polsce za darowiznę.

Słowacja, Czeczenia i Litwa ogłosiły niedawno, że przekażą lub dostarczą szczepionki Tajwanowi, który wielokrotnie odrzucał ustępstwa Chin na dawki, powołując się na wątpliwości co do bezpieczeństwa chińskich zastrzyków.

(Raport Jonah Blushinska i Bena Blancharda; Montaż: Mike Harrison)

READ  Powołując się na brak danych, polski minister zdrowia nie rekomendował chińskiego zastrzyku