Mikroinstalacje – małe instalacje wytwarzające energię odnawialną o mocy do 50 kW – dostarczyły w ubiegłym roku do polskiej sieci elektroenergetycznej dwa razy więcej mocy niż w 2021 roku. Dzięki popularnemu państwu w kraju nastąpił pewien boom na domowe instalacje fotowoltaiczne. Program dotacji.
Z nowych danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że mikroinstalacje dostarczyły do sieci w 2022 r. 5,77 TWh, wobec 2,76 TWh rok wcześniej. Regulator ostrzega jednak, że krajowa sieć energetyczna musi zostać „pilnie” zmodernizowana, aby obsłużyć dalszy wzrost.
W śład za stworzeniem mocy zainstałowanej zała produkcja energii. W 2022 roku wytwórcy energii w mikroinstalacjach prowadzących do sieci dystrybucyjnej prawie 5,8 TWh energii. 2021 r.
Komunikuj się ➡ https://t.co/nipPhiWQco pic.twitter.com/kBnB3OwU8g
— Urząd Regulacji Energetyki (@UREgovPL) 20 marca 2023 r
Do końca 2022 r. funkcjonowało 1,2 mln mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej 9,3 mln GW, z czego według danych URE 99% pochodziłoby z fotowoltaiki. Prosumenci – zarówno wytwórcy, jak i konsumenci energii – stanowią 96% całkowitej mocy zainstalowanej mikroinstalacji.
Mikroinstalacje korzystają ze znacznie uproszczonych formalności związanych z instalacją i obsługą. Również dzięki rządowemu programowi Mój Prąd, który doprowadził do powstania domowych paneli fotowoltaicznych, gospodarstwa domowe mogą skorzystać z dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych lub oszczędności energii.
W ubiegłym roku Polska zainstalowała więcej energii słonecznej niż jakikolwiek kraj w Unii Europejskiej z wyjątkiem Niemiec i Hiszpanii.
Polska zainstalowała w tym roku trzecią co do wielkości nową moc fotowoltaiczną w UE.
„Wydajność słoneczna Polski pozostaje niezwykła” – pisze @SolarPowerEU https://t.co/wBIVuEZYdK
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 grudnia 2022 r
Od 2018 roku – rok przed startem projektu Mój Prąd – 4200% energii elektrycznej zostało wprowadzone do sieci przez prosumentów. Jednak wysoki urzędnik URE ostrzegał na początku tego roku, że jeśli Polska ma w pełni korzystać z OZE, Polska będzie musiała znacznie zmodernizować swoją sieć.
Na przykład operatorzy sieci często muszą prosić farmy wiatrowe – kolejny rosnący element polskiego koszyka energetycznego – o zmniejszenie produkcji energii ze względu na ograniczenia w sieci.
Ostrzegają też, że liczba prosumentów i ilość energii wprowadzanej do sieci z krajowych mikroinstalacji utrudnia zarządzanie infrastrukturą.
31 grudnia Polska wytworzyła 40% swojej energii elektrycznej z wiatru, co jest nowym rekordem.
Liczba ta byłaby wyższa, gdyby operator sieci nie nakazał farmom wiatrowym zmniejszenia mocy, ponieważ system nie był w stanie wykorzystać lub zmagazynować nadwyżki wyprodukowanej energii. https://t.co/BJi5T2CuGs
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 stycznia 2023 r
Przesłanie to powtórzył w dzisiejszej publikacji nowych danych Rafał Gavin, prezes URE.
„Tego typu generacja rozproszona będzie zyskiwać na znaczeniu w naszym kraju” – zaznaczył. „Jednak wprowadzenie takiego potencjału mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnej adaptacji infrastruktury sieciowej”.
Pomimo szybkiego rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej w Polsce w ciągu ostatniej dekady, kraj ten nadal posiada jeden z najbardziej zanieczyszczających sektorów energetycznych w UE, z około 70% energii elektrycznej wytwarzanej z węgla.
Polska rozszerza program dotacji dla gospodarstw domowych na inwestycje w zieloną energię
Kwota pieniędzy dostępna na projekt zostanie podwojona, a kwalifikujące się technologie zostaną rozszerzone o pompy ciepła i kolektory słoneczne. https://t.co/VCEVgrMg6w
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 marca 2023 r
Główny kredyt fotograficzny: Solarimo GmbH / Pexels
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Polska i Niemcy działają na rzecz zapobiegania zanieczyszczeniu rzek
UE wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce w związku z nowym rosyjskim prawem wpływów – Jurist
Redaktor naczelny Glamour Poland opowiada o tym, dlaczego silne DNA marki ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia odbiorców pokolenia Z