Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska chce zostać czołowym dostawcą ropy w Europie Środkowo-Wschodniej, zastępując Rosję – EURACTIV.com

Polska chce zostać czołowym dostawcą ropy w Europie Środkowo-Wschodniej, zastępując Rosję – EURACTIV.com

PKN Orlen, największy w Polsce państwowy koncern naftowy, twierdzi, że może przekształcić Rosję w głównego dostawcę ropy naftowej do Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Region.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę (4 maja) ogłosiła kolejne embargo na Rosję, które wstrzyma import rosyjskiej ropy do krajów UE w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Do końca tego roku Unia Europejska wprowadzi zakaz importu produktów rafineryjnych. Zakaz nie dotyczy Węgier i Słowacji, których paliwo jest w dużej mierze uzależnione od Rosji.

Polski Orlan chce pomóc krajom, które są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy.

„W momencie rezygnacji z dostaw ze Wschodu Orlen będzie utrzymywał stabilne dostawy ropy nie tylko do Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej” – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Firma zapowiedziała, że ​​jest gotowa na każdą sytuację.

Przedstawiciele Orlenu powiedzieli, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę nie kupował ropy od Rosji. Od 24 lutego firma otrzymała już 30 tankowców z ropą, która pochodzi z różnych źródeł.

W ciągu ostatnich czterech lat Arlon przetestował 100 rodzajów olejów, aby znaleźć najlepsze źródła konwersji paliwa z Rosji, powiedzieli przedstawiciele firmy.

PKN Orlen posiada sześć rafinerii – trzy w Polsce, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Rafinuje 29,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Orlen zmniejszył ilość rosyjskiej ropy, którą może rafinować, z 90% całkowitej rafinowanej ropy w 2017 roku do 70% w 2020 roku. Prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszy ilość rafinowanej rosyjskiej ropy.

READ  Partia rządząca w Polsce wskazuje kandydatów do komisji separatystycznej, która według krytyków jest wycelowana w opozycję