Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska buduje ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy z rosyjskim Kaliningradem

Polska buduje ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy z rosyjskim Kaliningradem

WARSZAWA (Reuters) – Polska postawi ogrodzenie z drutu kolczastego na swojej granicy z rosyjskim Kaliningradem, powiedział w środę minister obrony Polski, obawiając się, że enklawa może stać się korytarzem dla nielegalnej imigracji.

Marius Blaschak powiedział na konferencji prasowej, że budowa tymczasowej bariery o wysokości 2,5 metra i głębokości trzech metrów rozpocznie się natychmiast.

W związku z narastającymi napięciami związanymi z wojną na Ukrainie, przytoczył obawy związane z bezpieczeństwem i zauważył kryzys, który wybuchł jesienią ubiegłego roku, gdy tysiące migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu próbowało przekroczyć granicę białoruską do Polski, z których część zginęła.

Jednak rzecznik polskiej straży granicznej powiedział, że w październiku nie było nielegalnego wjazdu z Kaliningradu do Polski.

„Granica polsko-rosyjska jest stabilna i spokojna” – powiedziała Anna Michalska – „Nie było nielegalnego przekraczania granicy”.

Dodała: „Jesteśmy tam nie tylko w czasach pokoju. Jesteśmy gotowi na różne sytuacje kryzysowe i po tym, co wydarzyło się na granicy polsko-białoruskiej, jesteśmy bardziej przygotowani na wszystko, na wszystkie najczarniejsze scenariusze”.

Unia Europejska w tym czasie oskarżyła Białoruś – bliskiego sojusznika Rosji – o przenoszenie tam migrantów w ramach „hybrydowej” kampanii wojennej mającej na celu destabilizację Europy. Mińsk zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom.

Błaszczak powiedział, że bariera kaliningradzka będzie podobna do tej, którą Polska wzniosła w zeszłym roku na granicy z Białorusią.

W zeszłym miesiącu rosyjski magazyn biznesowy Prevenge poinformował, że Kaliningrad stara się przyciągnąć linie lotnicze z Zatoki Perskiej i Azji w ramach nowej polityki otwartego nieba.

Enklawa, w której Rosja ma znaczącą obecność wojskową, znajduje się na wybrzeżu Bałtyku między Polską a Litwą i jest oddzielona korytarzem granicznym od Białorusi.

Sprawozdania Joanny Płosińskiej i Anny Cooper; Redakcja Johna Stonestreeta i Angusa McSwana