Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska buduje część brytyjskiego okrętu wojennego – dlaczego?

Polityka Wielkiej Brytanii polegająca na niebudowaniu skomplikowanych okrętów wojennych za granicą ma przede wszystkim na celu zachowanie potencjału kraju w zakresie budowy statków, ochronę miejsc pracy oraz utrzymanie niezbędnych zdolności i infrastruktury do celów obrony narodowej.

Polityka ta nie oznacza jednak, że Wielka Brytania nie może angażować się we współpracę międzynarodową, partnerstwo czy outsourcing określonych komponentów do swoich okrętów wojennych.

W przypadku budowy części okrętu dla Anglii w ramach umowy między Anglią a Polską na rzecz budowy przez Polskę okrętu wojennego projektu brytyjskiego dla własnej floty, układ ten nie był sprzeczny z polityką Anglii z kilku powodów:

  • Współpraca i dzielenie się technologią: Umowa między Wielką Brytanią a Polską umożliwia obu krajom korzystanie z wiedzy i umiejętności drugiej strony. Polska mogłaby zbudować zaprojektowany przez Brytyjczyków okręt wojenny dla własnej marynarki wojennej, podczas gdy Wielka Brytania mogłaby wykorzystać polskie możliwości produkcyjne w zakresie określonych komponentów. To porozumienie pomaga wzmocnić międzynarodowe partnerstwa i wspierać współpracę między obydwoma krajami.
  • Outsourcing ograniczony: Kontrakt obejmuje tylko wybrane części polskiego okrętu, a nie cały kompleks okrętów wojennych. Większość prac, w tym końcowy montaż i integracja, będzie nadal wykonywana w Wielkiej Brytanii. Takie podejście gwarantuje, że Wielka Brytania zachowa kontrolę nad najważniejszymi aspektami procesu budowy statków zgodnie ze swoją polityką.

Koncepcje ekonomiczne

W niektórych przypadkach bardziej opłacalne i wydajne może być outsourcing określonych komponentów lub części statku bez podważania ogólnych zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie budowy statków lub interesów bezpieczeństwa narodowego. Angażując się w taką współpracę międzynarodową, Wielka Brytania może wykorzystać swoje zasoby i zapewnić pomyślną realizację swoich programów morskich.

Krótko mówiąc, po tym, jak Wielka Brytania i Polska zawarły umowę o wartości 1,4 miliarda funtów, polskie jednostki budowlane dla Wielkiej Brytanii i brytyjskie jednostki budowlane dla Polski są budowane w Polsce w ramach przetargu na budowę podobnych statków dla Warszawy. Dostarczyć Marynarce Wojennej RP fregaty klasy Miecznik na podstawie projektu Typ 31.

READ  DOC LAB POLAND wybiera 21 projektów

Korzyści dla przemysłu brytyjskiego

W ramach umowy Wielka Brytania buduje części polskich statków, w szczególności w stoczni Rosyth w Szkocji. Ponadto stocznia Rosyth buduje również jednostki dla Polski, co przekłada się na więcej pracy w całej Szkocji.

To porozumienie nie tylko pozwoli Wielkiej Brytanii wykorzystać swoje zasoby i zapewnić pomyślną realizację projektów morskich, ale także przyniesie znaczące korzyści szkockiemu przemysłowi, tworząc więcej miejsc pracy i możliwości. Porozumienie podkreśla obopólne korzyści wynikające ze współpracy międzynarodowej w przemyśle stoczniowym, ponieważ sprzyja międzynarodowym partnerstwom przy jednoczesnej poprawie gospodarek krajowych.

Umowa między Polską a Polską dotycząca budowy określonych części brytyjskiego okrętu i brytyjskiego okrętu wojennego dla własnej marynarki wojennej nie jest niezgodna z brytyjską polityką niebudowy skomplikowanych okrętów wojennych za granicą, ponieważ jest to ograniczona i strategiczna współpraca, która wzmacnia krajowe możliwości budowy statków w Wielkiej Brytanii i partnerstw międzynarodowych.

Porozumienie przynosi korzyści szkockiemu przemysłowi, tworząc więcej miejsc pracy i możliwości w stoczni Rosyth, demonstrując obopólne korzyści płynące z międzynarodowej współpracy w przemyśle stoczniowym przy budowie jednostek okrętowych dla Wielkiej Brytanii i Polski.