Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska broni prawa zapobiegającego roszczeniom odbudowy Żydów |  Aktualności |  D.W.

Polska broni prawa zapobiegającego roszczeniom odbudowy Żydów | Aktualności | D.W.

Polski rząd w piątek poparł projekt ustawy zmieniającej zasady restrukturyzacji majątkowej w kraju.

Krytycy twierdzą, że narodowi żydowskiemu trudno jest odzyskać majątek przejęty przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej i że ruch ten mógłby zostać następnie przejęty przez komunistycznych przywódców.

Jak zareagowała Polska?

Polskie MSZ odrzuciło krytykę projektu, twierdząc, że zmiany nie wykluczą roszczeń przed sądami.

Ministerstwo stwierdziło, że „w żaden sposób nie ograniczają możliwości wszczynania spraw cywilnych w celu dochodzenia odszkodowania, niezależnie od narodowości lub pochodzenia powoda”.

Ministerstwo odnotowało zaniepokojenie izraelskich urzędników, ale stwierdziło, że komentarze „wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa”.

„Polska w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności za Holokaust, jest to zbrodnia popełniona przez niemieckich okupantów na polskich obywatelach pochodzenia żydowskiego” – czytamy w oświadczeniu.

Co jest w rachunku?

Izba Gmin przy polskim parlamencie uchwaliła projekt ustawy w czwartek.

Autorzy projektu twierdzą, że konieczne jest podporządkowanie się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., który stwierdził, że musi istnieć punkt odcięcia dla konkurowania w decyzjach wykonawczych.

Ustawa określa ustawę w granicach od 10 do 30 lat, w zależności od przypadku.

Polski rząd twierdzi, że nowe przepisy mają na celu położenie kresu oszustwom i zapobieganie restrukturyzacji majątkowej w Krakowie, Warszawie i innych miastach.

Ale idolem ograniczeń jest to, że może uniemożliwić właścicielom i ich potomkom otrzymanie odszkodowania po określonej dacie. Gazette Viborxa Gazeta cytowała wypowiedź ekspertów.

Projekt jest obecnie przesyłany do Senatu do zatwierdzenia, który musi zostać podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, zanim wejdzie w życie.

Jak zachowywali się inni?

Ambasada Izraela skrytykowała przyjęcie ustaw, mówiąc, że „niemożliwe” jest odzyskanie skonfiskowanego mienia od żydowskich właścicieli i że spadkobiercom trudno jest domagać się odszkodowania.

„To niemoralne prawo będzie miało poważny wpływ na stosunki między naszymi krajami” – poinformowała ambasada na Twitterze.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid potępił ten ruch jako „haniebny”.

Stany Zjednoczone zaapelowały także do Polski o uchylenie projektu ustawy. .

„Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Apelujemy do Polski, aby nie postępowała z tym prawem” – powiedział na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu USA Netflix.

Odbudowa po II wojnie światowej

Polska była jedną z największych społeczności żydowskich na świecie przed II wojną światową.

Większość Holokaustu zginęła podczas okupacji nazistowskich Niemiec.

Ich majątek został skonfiskowany, a później skonfiskowany przez powojennych komunistycznych władców w Polsce.

Byli żydowscy właściciele nieruchomości i ich potomkowie walczą o odszkodowania od Polski od upadku komunizmu w 1989 roku.

rs, nm / wmr (AP, AFP, Reuters)