Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska blokuje unijny kompromis w sprawie globalnego porozumienia o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

Polska blokuje unijny kompromis w sprawie globalnego porozumienia o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

Flagi Unii Europejskiej i Polski powiewają w rafinerii Orlen w Możejkach na Litwie 5 kwietnia 2019 r. REUTERS / Ints Kalnins

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

PARYŻ, 5 kwietnia (Reuters) – Polska we wtorek zablokowała zaproponowany przez Francję kompromis dotyczący sposobu wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w Unii Europejskiej jako kolejny cios dla globalnego przeglądu międzynarodowych przepisów podatkowych.

Pomimo zmian, Prezes Urzędu Skarbowego stwierdził, że Warszawa nadal obawia się, że bez nowych przepisów zostanie wprowadzony minimalny podatek, który uniemożliwi dużym międzynarodowym korporacjom osiąganie zysków w najkorzystniejszych krajach.

Około 140 krajów, w tym Polska, osiągnęło w październiku porozumienie dwustronne z minimalną stawką podatkową na poziomie 15% dla międzynarodowych korporacji i zgodziło się na zaostrzenie alfabetu dla firm takich jak Google (GOOGL.O), Amazon (AMZN.O) i jak. Facebook Meta (FB.O) Unikaj podatków, księgując zyski w jurysdykcjach o niższych podatkach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Francja, która sprawuje rotacyjną, sześciomiesięczną prezydencję w Unii Europejskiej, wywarła presję na 27-narodowy panel, aby przyspieszyć wdrożenie porozumienia, które wymaga jednomyślnej zgody w kwestiach podatkowych.

Polska była jednym z czterech krajów blokujących kompromis w zeszłym miesiącu, ale Szwecja, Estonia i Malta wycofały się ze swojego sprzeciwu po zmianach w porozumieniu. Czytaj więcej

„Ten (proponowany kompromis) nie jest rozwiązaniem prawnym, które zapewniłoby równoczesne wejście w życie zarówno I, jak i II filaru” – powiedziała na spotkaniu w Brukseli prezes Urzędu Skarbowego Magdalena Reskowska.

Francuski minister finansów Bruno Le Myre powiedział, że „zupełnie nie wierzy” w stanowisko Polski, biorąc pod uwagę obawy Warszawy i że inne państwa członkowskie poszły na ustępstwa.

Le Maire zapowiedział, że wprowadzi tę kwestię z powrotem do porządku obrad najbliższego comiesięcznego spotkania ministrów finansów UE.

Raport Le Thomasa; Montaż przez Aleksandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.