Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska blokuje rozliczenie UE w ramach globalnej umowy minimalnej podatku od osób prawnych

Polska blokuje rozliczenie UE w ramach globalnej umowy minimalnej podatku od osób prawnych

PARIS (Reuters) – Polska we wtorek zablokowała zaproponowany przez Francję kompromis dotyczący wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w całej Unii Europejskiej, co stanowi kolejny cios dla globalnej reformy międzynarodowych przepisów podatkowych.

Szef Urzędu Skarbowego powiedział, że mimo zmian Warszawa nadal ma obawy, że minimalny podatek może wejść w życie bez nowych przepisów, które uniemożliwiają dużym międzynarodowym koncernom osiąganie zysków w najkorzystniejszych krajach.

Prawie 140 krajów, w tym Polska, osiągnęło w październiku dwutorowe porozumienie w sprawie 15% minimalnej stawki podatkowej dla międzynarodowych korporacji, zgadzając się utrudnić firmom takim jak Alphabet Google, Amazon i Meta Facebook unikanie podatków poprzez księgowanie niskich zysków. – Organy podatkowe.

Francja, która sprawuje sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję w UE, naciskała na szybkie wdrożenie porozumienia w bloku 27 państw, gdzie kwestie podatkowe wymagają jednomyślnej zgody.

Polska była jednym z czterech krajów, które zablokowały próbę osiągnięcia kompromisu w zeszłym miesiącu, ale Szwecja, Estonia i Malta wycofały swój sprzeciw po poprawkach w umowie.

„To (proponowana ugoda) nie jest prawnie wiążącym rozwiązaniem, aby zapewnić, że pierwszy i drugi filar wejdą w życie w tym samym czasie” – powiedziała na spotkaniu w Brukseli dyrektor Urzędu Skarbowego Magdalena Rzykowska.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że „wcale nie jest przekonany” o stanowisku Polski, że obawy Warszawy zostały uwzględnione, a inne państwa członkowskie również poszły na ustępstwa.

Le Maire zapowiedział, że wprowadzi tę kwestię z powrotem do porządku obrad najbliższego comiesięcznego spotkania ministrów finansów UE.

(Raportowanie przez Lee Thomasa; Edytowanie przez Alexandra Smitha)

READ  Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej