Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska „bliżej” decyzji o partnerze jądrowym po rozmowach z USA: Nowa energetyka jądrowa

24 października 2022

Polska zamierza w najbliższych latach zbudować sześć elektrowni jądrowych i otrzymała oferty od amerykańskiego Westinghouse, południowokoreańskiego KHNP i francuskiego EDF. W miarę zbliżania się ostatecznego terminu wydania decyzji wicepremier Jacek Sasin i minister klimatu Anna Moskwa prowadzą w Waszyngtonie rozmowy z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Wicepremier Jacek Sasin i sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm (Zdj.: gov.pl)

Przemawiając po spotkaniu Sasin powiedział, że było to bardzo konstruktywne i ważne spotkanie dotyczące naszych wspólnych projektów w sektorze jądrowym. Pomogło to wyjaśnić wszystkie punkty, które należało doprecyzować w przypadku decyzji rządu o wyborze partnera. O Polskim Programie Jądrowym”.

„Jesteśmy blisko podjęcia decyzji o wyborze partnera. Myślę, że jesteśmy bardzo blisko podjęcia tej decyzji po tym spotkaniu.”

„Największy kryzys energetyczny, który nas teraz dotyka, oznacza, że ​​musimy podejmować szybkie decyzje o budowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o nowe, czyste, tanie i niezawodne źródła, a jednym z takich źródeł jest energia jądrowa. Chcemy podejmować decydujące decyzje. jak to możliwe, dlatego poprosiliśmy sekretarza o spotkanie” – powiedział, że pozostałe kwestie „należy doprecyzować” podczas spotkania.

Moskwa dodała: „Budowa elektrowni jądrowej to strategiczna inwestycja dla zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. Dziś rozmawialiśmy o decydujących elementach oferty amerykańskiej. Wciąż są pewne kwestie. Strona amerykańska. Myślę, że że decyzja rządu w tej sprawie zostanie ogłoszona w najbliższych dniach.”

We wrześniu ubiegłego roku, w ramach planu zmniejszenia uzależnienia Polski od węgla, ogłoszono, że do 2040 r. powstanie sześć dużych reaktorów wodnych ciśnieniowych o łącznej mocy zainstalowanej 6-9 GWe. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy reaktor o mocy 1-1,6 GWe zostanie oddany do użytku w 2033 roku. Kolejne jednostki są aktywowane co 2-3 lata. .

W lipcu ubiegłego roku Westinghouse ogłosił, że rozpocznie prace inżynieryjno-projektowe – w oparciu o technologię AP1000 – w ramach dotacji amerykańskiej Agencji ds. Handlu i Rozwoju na „rozwijanie” programu energetyki jądrowej w Polsce. Francuski EDF złożył w październiku „niewiążącą ofertę wstępną” na dostawę sześciu reaktorów EPR. Polska otrzymała również ofertę Korea Hydro & Nuclear Power na zainstalowanie sześciu reaktorów jądrowych APR-1400.

READ  Polska opozycja domaga się wotum nieufności wobec trzech urzędników - First News

Nadmorskie miasta Lubiatów i Kopalino w polskiej gminie Choczewo zostały wybrane jako preferowane lokalizacje dla pierwszej dużej elektrowni jądrowej w kraju.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News