Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Bank centralny jest mniej zdenerwowany, ale wzrost jest wciąż daleko

Polska: Bank centralny jest mniej zdenerwowany, ale wzrost jest wciąż daleko

(MENAFN – ING) Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami. Opóźnienie w publikacji wyników i zmiany w raporcie wskazują, że MBC jest mniej spójny w swojej niezręcznej pozycji, a obóz Tovish jest nieco słabszy.

Kluczowe zmiany w raporcie polegają na tym, że RPP jest mniej przekonana o czasowym charakterze wysokiej inflacji. Rada zrezygnowała z całego fragmentu, mówiąc, że ustabilizuje to inflację zgodnie z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie. Fragment o perspektywach inflacji wskazuje, że CBI powinien spaść, ale tylko do 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że istnieją obawy, że wysoka inflacja może trwać długo.

Spodziewaliśmy się pogorszenia piątkowej konferencji prasowej prezesa NBP i powinien powtórzyć, że do podwyżek jeszcze daleko. Uważamy jednak, że opinie w zborze są różne.

Rynek jest już wyceniony na podwyżki stóp o 30 pb w ciągu roku i 90 pb w ciągu 1 roku i 9 miesięcy, co jest dużo bardziej agresywne, niż wskazuje retoryka MBC. Kluczowe pytanie, które zadają rynki finansowe, dotyczy tego, czy MBC może jeszcze pogorszyć swoje nastawienie i być do tego impulsem.

Dalsze przekraczanie celu CPI (2,5% +/- 1%) jest pierwszym kandydatem, który popiera mniej pro-zmiany. Może to budzić obawy o istniejące czynniki proinflacyjne (rosnące ceny regulowane, daleko idąca inflacja surowców, niedopasowanie popytu i podaży – efekt zakrzywienia) oraz przyspieszające oczekiwania płacowe. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, struktura proinflacyjnego PKB – popyt koliduje z ostatnimi latami rosnącej konsumpcji i słabych inwestycji.

Dzisiejsze zmiany w raporcie RPP pokazują, że ten czynnik już istnieje. Większość członków RPP toleruje tempo inflacji w Polsce, wielokrotnie powtarzając, że wzrost cen jest przejściowy, w efekcie istnieją czynniki niezależne od RPP. Ale niektórzy członkowie MBC mogą podzielić się naszą opinią. Zakładamy, że presja inflacyjna jest silna, że ​​gospodarka ponownie się otworzy i będzie dalej rosła wraz ze wzrostem popytu. Widzimy, że średni CPI w roku 2021 wyniesie 3,9%, a spodziewamy się, że inflacja przekroczy większość roku 2022. Średnia inflacja to 3,4% RDR.

READ  Zapowiedź Fitness Authority Poland Pro Muscle Show 2023

Drugim czynnikiem, który może zmienić nastawienie RPP, jest rozpoczęcie czerwcowej debaty Europejskiego Banku Centralnego na temat „tappingu”. Gubernator Klabiski wielokrotnie podkreślał, że MBC chce uniknąć zbyt szybkiego zacieśnienia, a rozwinięty rynek powinien funkcjonować jak banki centralne. Idąc za nimi, NBP powinien kontrolować aprecjację złotego. Słaby złoty będzie sprzyjał ożywieniu gospodarczemu po epidemii. Bank centralny i ECP Dyskusję na temat podsłuchu należy rozpocząć w połowie roku. Wówczas polityka pieniężna może zacząć sygnalizować pojawiające się możliwości normalizacji.

Do podwyżek wciąż jednak daleko i spodziewamy się, że pierwszy kurs wzrośnie dopiero w drugiej połowie 22. roku.

MENAFN05052021000222011065ID1102036753

Zastrzeżenie: Menafn udostępnia informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, zawartość, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani autentyczność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z dostawcą powyżej.