Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska bada „katastrofę ekologiczną” jako wymieranie ryb

WARSZAWA, Polska (AP) — Polska wysłała żołnierzy do oczyszczenia rzeki Odry, która płynie wzdłuż granicy z Niemcami, po tym, jak 10 ton martwych ryb zostało wyrzuconych na drogę wodną, ​​co jeden z urzędników określił jako „katastrofę ekologiczną”.

Stowarzyszenie rybaków w Zielonej Górze, mieście w zachodniej Polsce, poinformowało w piątek, że zawiesiło połowy w rzece z powodu niepotwierdzonych jeszcze doniesień w niemieckich mediach, że rzeka może być zanieczyszczona rtęcią.

Trwają badania mające na celu ustalenie przyczyny masowego wymierania ryb. Dużą liczbę martwych ryb po raz pierwszy zauważono w pobliżu południowo-zachodniej Polski, miasta Oława pod koniec lipca, wraz ze zwierzętami, takimi jak bobry.

„Głównie mamy do czynienia z przestępstwem polegającym na wprowadzeniu do wody substancji, która powoduje śmierć ryb i innych gatunków. Obecnie jest to weryfikowane” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ostopa.

Polska opozycja polityczna i lokalni mieszkańcy zarzucają rządowi premiera Mateusza Morawieckiego, że jest zbyt powolny w rozwiązaniu problemu.

Z rzeki usunięto już 10 ton martwych ryb – poinformował w czwartek szef Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie Przemysław Daka.

„Pokazuje, że mamy do czynienia z gigantyczną i skandaliczną katastrofą ekologiczną” – powiedział na konferencji prasowej w pobliżu rzeki, na której urzędnicy spotkali się z rozgniewanymi mieszkańcami.

Urzędnicy ds. ochrony środowiska w południowo-zachodnim Wrocławiu powiadomili wcześniej miejscowych prokuratorów, że druga co do długości rzeka w kraju wydaje się być zatruta.

Do pomocy w usuwaniu zanieczyszczeń z rzeki, zwanej Odrą w Niemczech oraz Odrą w Polsce i Czechach, rozmieszczono zarówno zwykłych żołnierzy, jak i personel bezpieczeństwa – poinformował w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak. Płynie setki mil na północ od Odry w Czechach i wpada do Morza Bałtyckiego.

Niemieccy urzędnicy skarżyli się, że Polska nie dotrzymała umowy międzynarodowej. Kapitan łodzi po raz pierwszy zaalarmował niemieckie władze o martwych rybach w rzece 9 sierpnia.

READ  Polska Liszowska odbiera złoto w Euro Maratonie, bomby Meyera

„Wiemy, że planowany łańcuch zgłoszeń nie sprawdza się w takich przypadkach” – powiedział Christopher Stolzenberg, rzecznik niemieckiego federalnego ministerstwa środowiska.

„Wczoraj otrzymaliśmy wiadomość, która powinna była przyjść ze strony polskiej” – powiedział dziennikarzom w Berlinie. „Ale w rzeczywistości strona niemiecka była już świadoma skażenia”.

Stolzenberg powiedział, że niemieckie władze były w kontakcie ze swoimi polskimi odpowiednikami, aby uzyskać więcej informacji na temat sytuacji, w tym substancji znalezionych w wodzie, oraz aby udzielić wymaganej pomocy.