Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska Azji?  – OpEd – Przegląd Eurazji

Polska Azji? – OpEd – Przegląd Eurazji

Chociaż podobieństwa między regionalnymi historiami Europy i Azji są czasami problematyczne, historia Polski okazuje się doskonałą heurystyką dla odbiorców na całym świecie, którzy chcą zrozumieć trajektorię Kambodży. Obydwa państwa znajdują się w położeniu geograficznym, które często jest wciśnięte między różne podboje imperialne lub obce najazdy. Na przykład, rozważając historię Polski, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl, jest kraj, który podczas II wojny światowej został zmiażdżony między Związkiem Radzieckim a Niemcami. Kambodża od dziesięcioleci i stuleci tkwi w podobnej sytuacji, przechodząc z rąk do rąk różnym okupantom.

Jednak w odróżnieniu od Polski, Pokojowa rewolucja w 1989 r. przyniosła upadek autorytarnego reżimuKambodży nigdy nie udało się uniknąć autokracji. Obecna dziedziczna autokracja Kambodży jest kontynuacją jej przeszłości jako kraju pełnego paranoi, podatnego na zagraniczne podboje, najazdy i manipulacje. To właśnie ta historia i brak zaufania nieodłącznie związany z jej systemem politycznym skłoniły rządzącą Kambodżańską Partię Ludową (CPP) do zaangażowania się. Zabójstwo postaci Jako kluczowa taktyka osłabiania konkurentów.

Obserwatorzy z Ameryki Północnej krytykują Stany Zjednoczone za historyczne i geograficzne uwarunkowania Kambodży – często wskazując na interwencję USA w Kambodży podczas wojny w Wietnamie, w szczególności na podłożenie min lądowych na terytorium Kambodży. Szczególnie krytycy amerykańskiej polityki zagranicznej mają skłonność do obarczania winą za te działania przełomu wieków. Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu Henry Kissinger, który służył w administracji Nixona i Forda. Jednakże amerykańskie zaangażowanie w Kambodży było jedynie jedną z wielu interwencji i znacznie mniej bezpośrednią niż interwencje, które je przewidywały: zwłaszcza okres francuskiego kolonializmu i militarna okupacja Wietnamu.

W 1863 r. Kambodża stała się francuskim protektoratem kolonialnym. Sytuacja ta trwała 90 lat Status Kambodży jako kolonii francuskiej wygasł w 1953 roku. Wycofanie się francuskiej potęgi kolonialnej w Azji Południowo-Wschodniej doprowadziło do pojawienia się Czerwonych Khmerów, radykalnej komunistycznej organizacji rolniczej. Mniej więcej w tym samym czasie Stany Zjednoczone wspierały marionetkowy reżim rządzony przez autokratę Nr pożyczki, mając nadzieję na powstrzymanie fali komunizmu w zimnej wojnie w Azji. Jednak Lon Nol został wyparty przez Czerwonych Khmerów w 1975 roku i uciekł na wygnanie do Stanów Zjednoczonych.

READ  Sklepy spożywcze w Polsce przetestują system cen AI, aby ograniczyć marnowanie żywności

Rządy Czerwonych Khmerów pod rządami dyktatora Pol Pota, zwanego „Bratem Numer Jeden”, są powszechnie uważane przez historyków za najbardziej traumatyczny moment w najnowszej historii Kambodży. W latach 1975–1979 w Kambodży miała miejsce krwawa czystka polityczna Czerwoni Khmerzy doprowadzili do śmierci od 1,5 do 3 milionów. Jednak Czerwoni Khmerzy zostali ostatecznie wypędzeni przez Wietnamczyków, którzy stoczyli krótką wojnę z Czerwonymi Khmerami w Kambodży, która rozpoczęła się w 1978 roku i doprowadziła do końca. Kontynuacja wojskowej okupacji kraju do 1989 roku. Po tym okresie nastąpiła interwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych, która podlegała nadzorowi Rząd Tymczasowy w Kambodży. To właśnie w tym okresie nastąpił rozwój Hun SenDyktator Kambodżańskiej Partii Ludowej niedawno oddał władzę swojemu synowi w sierpniu 2023 r. Hana Maneta. Ten dziedziczny wzorzec, wraz z zabójstwem rywalizujących ze sobą partii i polityków, pokazuje, że Kambodża jest daleka od jakiejkolwiek sensownej demokracji.

Do lat 80. XX w. drogą Kambodży była Polska – kraj przeciwny „Dwadzieścia do ponad dwustu, najazdów, wojen […] lub operacji zagranicznych.” Polska jednak skorzystała na upadku autokracji komunistycznej i integracji w ramach Unii Europejskiej. Kambodża poszła jednak inną drogą – będąc członkiem ASEAN, ASEAN jest blokiem znacznie słabiej powiązanym niż Unia Europejska, skupiającym się głównie na handlu, a w drugiej kolejności na dyskusjach o bezpieczeństwie. Ponadto podziały kulturowe i cywilizacyjne są silniejsze w Azji Południowo-Wschodniej niż w Europie.

Nie można jednak powiedzieć, że Kambodża odniosła korzyści z okresu rządów tymczasowych, który doprowadził do dziedzicznej jednopartyjnej dyktatury Hun Sena i jego rodziny. Chociaż Kambodża jest pozornie demokratyczna zgodnie ze swoją konstytucją, kraj ucierpiał Ponad trzydzieści lat rządów jednej rodziny i partii politycznych. Według Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych jedynym pretendentem do Partii Ludowej Kambodży jest The Kambodżańska Partia Ratunkowa, który okazał się słaby i nieskuteczny. Odwiedzający Kambodżę zauważą ogromne billboardy wzdłuż krajowych autostrad, reklamujące dumę Kambodżańskiej Partii Ludowej, podczas gdy te promujące Kambodżańską Partię Ratunkową są mniejsze i często niszczone anonimowo.

READ  Zobacz: Six Reigns nad Polską w produkcji niereplikowej

Historycznie rzecz biorąc, Kambodża i Polska znajdowały się w podobnej sytuacji geopolitycznej. Obaj tam byli Większość ich historii była rządzona przez obce mocarstwaokupacje wojskowe w ogóle wynikają z ich słabego położenia geostrategicznego. Obaj doświadczyli okropności wojny i autokracji w XX wieku – doświadczenia Polski podczas II wojny światowej, w której występowały konkurencyjne roszczenia między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami; Doświadczenia Kambodży jako zastępstwa wojny w Wietnamie i jej późniejszej okupacji przez Wietnam; Okresy totalitarnych rządów komunistycznych w obu krajach zakończyły się w każdym przypadku na drastycznie odmiennych warunkach.

Trajektorie rozbieżne dotyczą statusu Kambodży jako kraju rozwijającego się, który nie czerpie korzyści z położenia Polski ani jej zdolności do integracji z organizacją regionalną, taką jak Unia Europejska (UE).Polska jest członkiem od 2004 roku) pogląd na Kambodżę, zwłaszcza po zakończeniu konfliktu, jako na kraj potrzebujący pomocy, mógł w okresie przejściowym natrzeć solą ranę, co dodało Hanowi Senowi siły. Do pewnego stopnia Kambodżę można nazwać Polską Azji. Potem droga, którą podążał, była już zupełnie inna.