Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska apeluje do społeczeństwa o oszczędzanie energii, ponieważ rząd przygotowuje plan ograniczenia cen

Warszawa, Polska

Polacy muszą ciężej pracować, aby oszczędzać energię, powiedział mediom polski minister klimatu i środowiska w wywiadzie opublikowanym w środę.

„Uważam, że oszczędzanie jest już nawykiem w polskich domach” – powiedziała tygodnikowi „Wprost” Anna Moskwa. „Są pomieszczenia, w których zużywamy mniej, w których możemy wyłączyć grzejniki. Bez względu na to, czy jest kryzys, czy nie, musimy oszczędzać zarówno ciepło, jak i wodę. Sam wdrożyłem wiele rozwiązań oszczędnościowych i to naprawdę działa” dodany.

Polski rząd pracuje nad systemem umożliwiającym firmom i gospodarstwom domowym zamrażanie cen gazu i energii elektrycznej.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie Moskwa powiedziała, że ​​Polska poczeka na podobne rozwiązania dla wszystkich krajów UE, zanim podejmie konkretne plany.

„Zdecydowaliśmy się na zastosowanie mechanizmu, który możemy wykorzystać dla ważnych instytucji, takich jak szpitale, przedszkola, żłobki, organizacje pozarządowe, domy dziecka. Cała grupa otrzyma pieniądze na dopłaty do ogrzewania za pośrednictwem gmin, co zwiększy koszty. Nie powinno to przekroczyć 40% ”, powiedziała Moskwa Wprost.

„Zarówno rozwiązania dotyczące gazu, jak i energii elektrycznej, wypracowane na spotkaniu 9 września (ministrów ds. energetyki w stanach nadzwyczajnych) w Pradze, wierzę, że będą rozwiązaniami, które proponujemy, uniemożliwiając ustalanie taryf na pewnym poziomie. Obowiązują nas regulacje unijne” – powiedziała Moskwa.

Podobno rozważa się szereg opcji dla firm energochłonnych, w tym wypłacanie dotacji bezpośrednio firmom.

W ramach jednego planu gospodarstwa domowe korzystające z ciepła z lokalnych ciepłowni otrzymywałyby jednorazową płatność w wysokości od 1000 zł (210 dolarów) do 3900 zł (817 dolarów) – mówi Moskwa.

Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zapowiedział w weekend, że ceny energii w krajach UE będą regulowane poniżej pewnego pułapu zużycia. Powiedział, że limit wyniesie do 2 MWh (średnioroczne zużycie gospodarstw domowych w Polsce) lub 90% zużycia z poprzedniego roku. Po przekroczeniu tego limitu wzrośnie koszt energii elektrycznej.

READ  Polska wydała najwięcej zezwoleń na pobyt w UE piąty rok z rzędu

„To zachęta do oszczędzania” – powiedział.

Prace nad rozporządzeniem już trwają, a wyniki będą znane za kilka tygodni.

Równolegle ministerstwa własności państwowej i rolnictwa opracowują przepisy mające na celu ograniczenie zakupów gazu przez zakłady azotowe i producentów żywności.

Minister rolnictwa Henrik Kowalczyk powiedział w weekend, że rząd nie może dopuścić, aby ceny nawozów przekroczyły 4 tys. zł (838 USD za tonę). „Myślę, że w tym tygodniu przedstawimy system wspierający produkcję nawozów” – dodał.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości dostarczanych subskrybentom systemu AA News Broadcasting System (HAS) i jest w formie skróconej. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać opcje subskrypcji.