Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Aktualizacja wirusa ptasiej grypy A(H5N1) u kotów

Polska: Aktualizacja wirusa ptasiej grypy A(H5N1) u kotów

Biuro prasowe @bactiman63

A Kontynuacja ptasiej grypy H5N1 Sytuacja w Polsce, Poinformowali przedstawiciele departamentu ds. zwierząt Państwowy Instytut Weterynarii w Bulawayo otrzymał 26 czerwca łącznie 33 próbki od kotów z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia i okolic.

Zdjęcie/Robert Herriman

15 z 19 przebadanych już próbek ma pozytywny wynik. Wszystkie pozytywne wyniki wskazywały na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1 i pochodziły z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Lublina, Bydgoszczy i Poznania.

Ponadto jedna z próbek przebadanych przez zespół naukowców z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW dała wynik dodatni w kierunku grypy H5N1, co oznacza 16 potwierdzonych ognisk w kraju.

The Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) Kotowate są znane jako podatne na wirusy grypy A(H5N1), w większości przypadków w wyniku spożycia zakażonych tusz dzikich ptaków.

Ciężki i szybki przebieg zakażenia u kotów z Polski jest zgodny z doniesieniami o tej chorobie u kotowatych.

Subskrybuj program Outbreak News TV na YouTube

Kotowate zakażone wirusem grypy A(H5N1) mogą wykazywać kilka objawów klinicznych, w tym nieuwagę, utratę apetytu, ciężką depresję, gorączkę, neuropatię, objawy ze strony układu oddechowego i jelit, żółtaczkę i śmierć.

Oczekuje się, że objawy kliniczne pojawią się w ciągu kilku dni od kontaktu z wirusem. Drugi jest niebezpieczny
Przypadki zakażenia u kotów wirusem grypy A(H5N1) odnotowano w Europie i Ameryce Północnej.
W tym śmiertelny przypadek panzootycznej grypy A(H5N1) obecnego kladu 2.3.4.4b
Kot we Francji ze świszczącym oddechem i objawami nerwowymi. Za najbardziej prawdopodobne drogi zakażenia uznano kontakt z zakażonym dzikim ptactwem lub drobiem.

READ  Norwegia zaostrza ograniczenia wjazdowe dla Cypru, Holandii i Polski - ułatwia Szwajcaria, Liechtenstein, Włochy i 15 innych regionów