Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy ustawodawcy uchwalili ustawę postrzeganą jako ograniczającą wolność mediów

By Vanessa Gera | Agencja prasowa

WARSZAWA, Polska – Polski parlament przegłosował projekt ustawy, która zmusiłaby Discovery, amerykańskiego właściciela największej prywatnej sieci telewizyjnej w Polsce, do sprzedaży polskiej własności.

Ustawa, jeśli zostanie zatwierdzona przez polskiego prezydenta, jest powszechnie postrzegana jako cios w niezależność mediów Polski.

Ustawa uniemożliwiłaby właścicielom spoza Europy kontrolowanie udziałów w polskich spółkach medialnych.

W praktyce dotyczy to tylko TVN, do którego należy TVN24, stacja informacyjna krytykująca prawicowy nacjonalistyczny rząd i demaskująca nadużycia polskich władz.

To pilna aktualizacja wiadomości. Poprzednia historia AP znajduje się poniżej.

WARSZAWA, Polska – Rządząca w Polsce prawicowa partia nie uzyskała w środę większości, aby uchwalić ustawę, która uniemożliwiłaby właścicielom spoza Europy kontrolowanie udziałów w polskich spółkach medialnych.

Ale później tego samego dnia partia szukała kolejnej próby głosowania nad ustawą pośród dnia chaosu w parlamencie.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​zmusi to Discovery Inc. , amerykański nadawca, do którego należy największa prywatna sieć telewizyjna w Polsce, TVN, sprzedaje swój polski majątek. Ustawodawstwo jest postrzegane jako poważny atak na niezależność mediów w jednym z krajów UE, które zostało już skrytykowane za ograniczanie różnorodności mediów i niezawisłość sądownictwa.

Posunięcie odroczenia głosowania – wprowadzone przez lidera partii opozycyjnej – przeszło nieoczekiwanie i nastąpiło w trakcie emocjonującej sesji w parlamencie. Niektórzy posłowie opozycji wiwatowali i mówili, że wciąż jest nadzieja na niezależność mediów.

Ale później przewodnicząca parlamentu Elsbeta Wittek wznowiła sesję i powiedziała, że ​​mimo wszystko będzie próba głosowania. Posłowie opozycji oskarżyli ją o łamanie przepisów parlamentarnych poprzez umożliwienie głosowania po tym, jak zgodzili się przełożyć je na wrzesień.

Niepowodzenie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość w sprawie odroczenia odroczenia zostało odebrane jako wskazówka, że ​​nie zyskała poparcia dla uchwalenia ustawy medialnej. Ale polskie media podały, że niektórzy ustawodawcy błędnie głosowali w niewłaściwy sposób, lub otrzymali ustępstwa, by wesprzeć partię rządzącą.

READ  Ri Kane jest nadal na Ukrainie po tym, jak zespół przeniósł się do Polski

Sytuacja w parlamencie następuje po dwóch dniach politycznych zawirowań, które doprowadziły we wtorek do dymisji premiera, wicepremiera, który sprzeciwił się ustawie medialnej. Ten minister, Jaroslav Guen, jest młodszym partnerem koalicyjnym z 13 mandatami w 460-osobowej Izbie Reprezentantów, który oficjalnie opuścił koalicję rządzącą w środę.

Ustawa medialna jest postrzegana jako krytyczny test dla przetrwania niezależnych mediów w byłym kraju komunistycznym, po sześciu latach rządów populistycznych, które podważały niezależność mediów i sądownictwa.