Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy senatorowie uchwalają przepisy regulujące oprogramowanie szpiegujące po zeznaniach przeciwko Pegasusowi | Polska

Po zapoznaniu się z dowodami na to, jak agresywne oprogramowanie szpiegujące Pegasus zostało użyte przeciwko kilku krytykom rządu, polscy senatorowie planują uchwalić przepisy regulujące korzystanie z technologii inwigilacji w kraju.

Pegasus, narzędzie nadzoru opracowane przez izraelską firmę NSO, jest najnowszym krajem, który wydaje się być wykorzystywany do celów politycznych w Polsce. Pegasus umożliwia operatorowi kontrolowanie urządzenia mobilnego celu, dostęp do wszystkich danych z szyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości oraz odtwarzanie nagrań audio lub wideo.

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu i członek komisji powołanej do zbadania zarzutów, określiła Pegaza jako „cyberbroń” i stwierdziła, że ​​sposób, w jaki rzekomo był on używany w Polsce, był całkowicie niewłaściwy.

„Powinno być używane tylko do najpoważniejszych przestępstw, takich jak terroryzm” – powiedział w wywiadzie dla swojego biura Senatu. „Nie możesz czuć się bezpiecznie we własnym domu, we własnej łazience czy we własnej sypialni.”

Był skandal z polskim pegazem Pierwsze zgłoszenie Pegaz został odkryty w zeszłym miesiącu przez Associated Press po dochodzeniu przeprowadzonym przez Citizens’ Laboratory Uniwersytetu Toronto. Używane przeciwko co najmniej trzem osobom, w tym opozycyjny senator Krzysztof Brejza.

Polski senator Krzysztof Brejza powiedział komisji, że terminy wyborów są „w 100% zgodne z kalendarzem wyborczym” i zostały zawieszone w ciągu dni od głosowania. Zdjęcie: A.P.

Analiza kryminalistyczna jego urządzenia pokazuje, że zostało ono kilkakrotnie skompromitowane w 2019 roku, kiedy prowadził kampanię dla opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Brezza powiedział komisji w zeszłym tygodniu, że daty ataków były „w 100% zgodne z kalendarzem wyborczym” i zostały zawieszone zaledwie kilka dni po głosowaniu.

Prawo i Sprawiedliwość, czołowa partia obecnej koalicji rządzącej, zbojkotowała komisję w opozycyjnym Senacie.

Laboratorium Obywatelskie potwierdziło również, że na celowniku znalazły się urządzenia adwokata Romana Giertycha i adwokat Ewy Wrzosek. Wrzosek jest członkiem Lex Super Omnia, stowarzyszenia prawników walczących o wolność kancelarii adwokackiej. „Moim zdaniem nie ma podstaw prawnych ani faktycznych do upoważnienia mnie do wyśledzenia przez Pegaza.

READ  Polski Duda podtrzymuje wsparcie dla Ukrainy w obliczu wątpliwości co do niepodległości Krymu - POLITICO
Ewa Wrzosek, polski prawnik.
PLIK – Ewa Wrzosek, polska prawniczka, jest celem i członkiem Izby Adwokackiej walczącej o niezależność Izby Adwokackiej. Fot. Czarek Sokołowski / AP

Wrzosek powiedział, że rząd rozgniewał rząd, próbując wszcząć śledztwo w sprawie okoliczności prowadzących do wyborów prezydenckich na wczesnych etapach epidemii w 2020 roku.

„Proces został mi odebrany i przerwany trzy godziny później, przez co spotkałem się z nękaniem” – powiedział. W styczniu ubiegłego roku ona Zmieniono Kilka godzin jazdy z domu do kancelarii adwokackiej.

Polska jest uwikłana w przewlekłą wojnę z Brukselą o zmiany podważające niezależność sądownictwa.

– Wrzosek był jednym z nielicznych niezależnych prawników, miał profil medialny. Być może stała się osobistą przeciwniczką – powiedział Adam Botner, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie i były polski krytyk praw człowieka.

Według dokumentów przekazanych do śledztwa przez byłego szefa NIK, CBA, Centralne Biuro Antykorupcyjne, kupiło Pegasusa w 2017 roku za środki Ministerstwa Sprawiedliwości.

CBA w oświadczeniu odmówiło potwierdzenia, czy firma kupiła Pegasusa, czy wykorzystała go przeciwko Wrzoskowi i innym. Jednak każde użycie nadzoru spowoduje „otrzymanie[ed] Zgody wymagane prawem, w tym zgoda sądu”.

Rzecznik NSO odmówił odpowiedzi na pytanie, czy firma sprzedała Pegasusa Polsce, powołując się na politykę firmy polegającą na niepotwierdzaniu lub odmawianiu swoich klientów. Powiedział, że firma ma „zero tolerancji” dla używania swojego oprogramowania szpiegującego przeciwko celom politycznym.

W niedawnym wywiadzie dla Siecia Jarosław Kaczyński, szef Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że Polska kupiła to narzędzie, ale odrzucił zarzuty, że było ono wykorzystywane do celów politycznych jako „bzdura”.

Niektórzy twierdzą, że wszystkie wnioski Pegasusa są niezgodne z obowiązującym polskim prawem, ale obrońcy praw twierdzą, że prawdziwy problem jest szerszy i że polski rząd stosuje formę, która depcze demokratyczną etykę.

„Sędziowie nie mają narzędzi, aby realistycznie zweryfikować, czy służby nadużywają swoich uprawnień, a wtedy nikt nie może tego zweryfikować” – powiedział Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się technologią i inwigilacją.

READ  Świętuj Polskę Boom aktywności obiecuje wszystkim | Wiadomości, sport, praca

Polski rząd jest jednym z wielu wezwania do uregulowania użycia Pegasusa i podobnego sprzętu. Dziesiątki grup praw człowieka wezwały UE do nałożenia sankcji na grupę NSO. W listopadzie administracja Bidena ogłosiła, że ​​umieszcza izraelską firmę na liście embarga eksportowego, twierdząc, że jej narzędzia zostały wykorzystane do „represji narodowych”.

W ubiegłym roku panel organizacji medialnych, w tym Guardiana, donosił o wykorzystaniu Pegasusa przeciwko dziennikarzom, aktywistom i politykom w wielu krajach na całym świecie. Analiza kryminalistyczna telefonów wykazała, że ​​na Węgrzech Pegasus był celem dziennikarzy, aktywistów i prawników.

W Polsce kliknął, mówiąc, że ma nadzieję, że komisja senacka stworzy „kompleksową reformę regulacji dotyczących służb specjalnych”.

Szanse na uchwalenie takiego prawa przez izbę pod rządowym parlamentem są niewielkie, ale kontrolowany przez opozycję Senat mógłby uchwalić prawo, które umożliwiłoby uchwalenie go przez przyszły rząd.

Komisja Morawskiej-Staneckiej planuje pracować nad tym nowym projektem ustawy i powiedziała, że ​​zapyta ekspertów prawnych, czy wyniki wyborów w 2019 roku mogły mieć wpływ, ponieważ wykorzystał Pegasusa przeciwko Brezie podczas swojej kampanii opozycyjnej. Sprawiedliwość głosowania.

Wiemy, że wybory w 2019 r. nie były uczciwą walką z powodu nadużycia mediów publicznych do wspierania partii rządzącej, ale nie możemy zakładać, że tajemnica kampanii może zostać skradziona za pomocą tajnej inwigilacji ”- powiedział.