Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy rolnicy blokują niemieckie przejścia graniczne

Polscy rolnicy blokują niemieckie przejścia graniczne

Słubice (Polska) (AFP) – Polscy rolnicy zablokowali w poniedziałek główną autostradę w Niemczech, drugi dzień protestu przeciwko przepisom UE i „nieuregulowanemu” importowi ukraińskiego zboża.

Opublikowano:

1 minuta

Rolnicy zaparkowali swoje traktory na autostradzie A2 w pobliżu Słupic w zachodniej Polsce, niedaleko granicy z Niemcami, i w niedzielę rozpoczęli blokadę.

„My, rolnicy z Polski, jesteśmy tutaj, ponieważ nie akceptujemy już przepisów UE dotyczących Zielonego Ładu” – powiedział AFP Krzysztof Janicki podczas protestu.

„Nie akceptujemy także nieograniczonego importu zbóż spoza UE” – powiedział Janicki.

Rolnicy w całej Europie od tygodni protestują przeciwko zaostrzonym przepisom dotyczącym ochrony środowiska, konkurencji ze strony taniego importu spoza UE i niższym dochodom.

Protesty w Polsce odzwierciedlały w szczególności napływ taniego zboża do Polski z Ukrainy, gdzie eksport przez Morze Czarne został zakłócony przez wojnę z Rosją.

„Rolnicy w Polsce mają pełne magazyny i nie mogą się pozbyć towarów ze względu na tani import” – powiedział Janicki.

„Jeśli nie będziemy mogli sprzedać zboża, nie będziemy mogli zarabiać pieniędzy, nie będziemy mogli kontynuować produkcji”.

Przeciwnicy twierdzili, że jego celem będzie tzw. Zielony Ład Unii Europejskiej, mający na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, co ich zdaniem stanowi niesprawiedliwe obciążenie dla rolników.

„Solidaryzujemy się nie tylko z protestującymi z Polski, ale z protestującymi z Niemiec, Francji, Hiszpanii i każdego kraju, w którym odbywają się protesty” – powiedział AFP organizator Dariusz Wrobel.

Protest na niemieckiej granicy, który rozpoczął się w niedzielę o godzinie 13:00 (12:00 GMT), zakończył się 24 godziny później o tej samej porze w poniedziałek.

Rolnicy pierwotnie planowali 25-dniowy strajk, ale po rozmowach z lokalnymi przedstawicielami i handlarzami skrócili go.