Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy prawodawcy otwierają drogę do ogólnokrajowego referendum w sprawie przyjęcia większej liczby imigrantów

Polscy prawodawcy otwierają drogę do ogólnokrajowego referendum w sprawie przyjęcia większej liczby imigrantów

WARSZAWA, Polska (AP) – Ustawodawcy w Polsce zatwierdzili w piątek poprawki do ustawy, które otwierają drogę do ogólnokrajowego referendum w sprawie przyjęcia imigranci Odbędą się one w związku z wyborami powszechnymi w kraju, które spodziewane są tej jesieni.

Konserwatywny rząd Polski zawetował plany UE dotyczące podziału odpowiedzialności za migrantów przybywających do Europy bez zezwolenia, co ma na celu złagodzenie sytuacji w krajach pierwszej linii, i planuje przeprowadzić ogólnokrajowe referendum w tej sprawie.

Opozycja twierdzi, że referendum jest politycznym fortelem, że partia rządząca w Polsce chce wzmocnić swój wynik w wyborach.

Parlament zatwierdził poprawki w piątek stosunkiem głosów 243 do 209, przy jednym wstrzymującym się.

Zmiany dopuszczają przeprowadzenie referendum w dniu wyborów parlamentarnych, co ma zwiększyć frekwencję w obu głosowaniach.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że jego rząd planuje przeprowadzić jednozdaniowe referendum w sprawie przyjmowania imigrantów w dniu wyborów. Termin wyborów parlamentarnych nie został ogłoszony, ale oczekuje się, że będzie to połowa października.

Poprawki wymagają jeszcze zatwierdzenia przez Senat i prezydenta Andrzeja Dudę.

W zeszłym tygodniu Polska i Węgry zawetowały oświadczenie przywódców UE w tej sprawie Priorytety, aby ograniczyć dostępA oba kraje głosowały przeciwko porozumieniu z 8 czerwca, które równoważy zobowiązania krajów pierwszej linii z żądaniem wsparcia ze strony innych państw członkowskich.

Polska twierdzi, że przyjęła miliony uchodźców wojennych z Ukrainy – około 1,2 miliona zarejestrowało się na pobyt czasowy – i nie może przyjąć żadnego z migrantów, którzy przedostają się do Europy bez pozwolenia.

Polska wzywa Migrantów należy zatrzymać, zanim dotrą do granicy UE.

___

Śledź relacje Associated Press na temat przypadków deportacji pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Associated Press